Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dziedziczenie po nowemu

Dziedziczenie po nowemu fotolia.pl

Senat zaproponował zmiany w ustawie Kodeks Cywilny. Zmiany mają dotyczyć najbardziej krytykowanego przepisu odnoszącego się do dziedziczenia całości długów po zmarłym.

W ramach obecnych regulacji, spadkobierca, który nawet nie wiedział o istniejących długach zmarłego i nie dokona stosownego oświadczenia w terminie 6 miesięcy, pokrywa całość długów spadkowych. W praktyce zdarzają się przypadki, w których najbliżsi dokonują operacji finansowych w postaci zaciągania wysokich pożyczek czy kredytów, często nawet ze świadomością, że mogą przysporzyć kłopotu swojej najbliższej rodzinie.

W ramach istniejących przepisów, brak złożenia wspomnianego oświadczenia skutkuje przyjęciem spadku wprost, czyli odpowiadają oni własnym majątkiem za długi swojego krewnego. Często krytykowana regulacja wbrew pozorom może wydawać się niesprawiedliwa, ale zmiana przepisów spowoduje, że pewna dysproporcja pojawi się po stronie wierzycieli zmarłego. Obecnie proponowana zmiana, co do zasady skutkować będzie przyjęciem spadku wraz z długami, ale za długi odpowiadać będzie się tylko co do wysokości aktywów w danym spadku. Zaproponowane zmiany w oczach społeczeństwa na pewno można uznać za zasadne, gdyż nikt nie chciałby odpowiadać za nie swoje długi. Pozostaje jednak otwarte pytanie co z wierzycielami zmarłego, oni do tej pory mogli liczyć na ewentualne odzyskanie środków. Obecna zmiana skutecznie im to odbierze.

Kolejną istotną zmianą w kierunku spadkobierców zaproponowaną przez senat jest zmiana określania wysokości majątku spadkowego. Obecnie spis z inwentarza prowadzi komornik sądowy, czyli niezależny organ. Zmiana ma wprowadzić możliwość stworzenia warunków dla dokonywania wyceny majątku przez samych spadkobierców, co ma pozwolić zaoszczędzić na kosztach. W wypadku, gdy zostanie on zakwestionowany, spis będzie weryfikował komornik sądowy. Regulacja wydaje się być bardzo korzystna, z czystych względów ekonomicznych. Brak sporów co do tej materii spowoduje oszczędności. Każda regulacja, która ma za zadanie odciążyć obywateli od ponoszenia niepotrzebnych kosztów, z jednoczesną możliwością zewnętrznej kontroli, powinna być w mojej ocenie uznana za korzystną. Do uregulowania pozostaną szczegóły, dotyczące jak wyliczać składniki majątku i w tym zakresie może być najwięcej problemów. Szczegółowe regulacje, również mogą wywołać komplikacje, w postaci braku odpowiedniego przygotowania ze strony wyliczających majątek. Tym samym może to doprowadzić do powstania nowych usług w zakresie wyceny, takich jak wycena majątku spadkowego. Wtedy oszczędności staną się iluzoryczne.

Pt., 6 Mrz. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk