Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pacjent ma prawo leczyć się na podstawie skierowania na terenie całego kraju

Pacjent ma prawo leczyć się na podstawie skierowania na terenie całego kraju fotolia.pl

Świadczenia szpitalne i ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne udzielane pacjentom, nie podlegają rejonizacji.

Pacjent nie może zostać odesłany do miejsca swojego zamieszkania w sytuacji, gdy dokonał wyboru świadczeniodawcy na podstawie uzyskanego skierowania do leczenia w rodzaju: ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (poradnie specjalistyczne), leczenia szpitalnego, rehabilitacji leczniczej, leczenia uzależnień, opieki psychiatrycznej czy opieki długoterminowej i hospicyjno - paliatywnej.

Zgodnie z postanowieniami ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych pacjent ma prawo wyboru świadczeniodawcy udzielającego ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych (art. 29) lub szpitalnych (art. 30) spośród wszystkich świadczeniodawców, którzy zawarli umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Odmowa udzielenia świadczenia z powodu tzw. "rejonizacji" stanowi naruszenie prawa pacjenta. W sytuacji takiego naruszenia, pacjent powinien skierować skargę do dyrektora placówki medycznej, w której doszło do odmowy udzielenia świadczenia; właściwego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia; organu nadzoru nad placówką medyczną lub do Rzecznika Praw Pacjenta.

Powyższe zasady zakazujące tzw. „rejonizacji”, odnoszą się również do placówek udzielających świadczeń w ramach nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej.

Źródło: BPP

Sob., 20 Wrz. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka