Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Vademecum pozytywnego myślenia. Jak być prawdziwym przyjacielem?

Vademecum pozytywnego myślenia. Jak być prawdziwym przyjacielem? fotolia.pl

Przyjaźń to jedno z najcenniejszych doświadczeń w życiu, a prawdziwi przyjaciele to dar od losu, który można jednak utracić. Aby utrzymać przyjaźń, trzeba ciężko pracować, przede wszystkim nad sobą. Nie ma bowiem wątpliwości, że ktoś, kto chce mieć wielu przyjaciół, sam musi być dobrym przyjacielem. Jak zatem takim być?

 Bądź dobrym słuchaczem
Nie musisz zawsze odpowiadać i mieć na wszystko rozwiązanie. Bądź po prostu i słuchaj.

Dotrzymuj obietnic
Nie rzucaj słów na wiatr i nie obiecuj czegoś, czego nie możesz zrobić. Utrata zaufania to pierwszy krok do utraty przyjaciela.

Wspieraj przyjaciela, kiedy ma trudne chwile
Bycie blisko, wtedy kiedy twojemu przyjacielowi jest źle to podstawa. Nawet jeśli problemy przyjaciela wydają ci się infantylne lub trywialne. Nie o to w tym chodzi, byś radził, ale byś był.

Wspieraj przyjaciela, kiedy ma dobre dni
Przyjaźń to nie tylko dzielenie się trudnościami i problemami ale również bycie w tych dobrych momentach. I tych ważnych – śluby, zaręczyny, oblewanie awansu – tego nie możesz przegapić, jeśli chcesz być przyjacielem.
 
Nie krytykuj przyjaciela, a jego zachowanie
Mało osób jest niewrażliwych na krytykę swojej osoby. Jeśli wiec chcesz przyjacielowi zwrócić na coś uwagę, uważaj na formę w jakiej to robisz. Mów o tym co robi, a nie jaki jest, mów o konsekwencjach jego działań a nie oceniaj jego osoby. Kiedy złapiesz się na krytykowaniu przyjaciela, zastanów się, dlaczego to robisz. Nie oznacza to, że masz być bezkrytyczny. Ćwicz się w akceptacji i lojalności.

Nie plotkuj
Nigdy nic dobrego z tego nie wynika, a można w przeciągu kilku chwil stracić kogoś naprawdę ważnego.

Pamiętaj o ważnych datach
W dobie nowoczesnych technologii, teoretycznie nie da się zapomnieć o urodzinach (o których może Ci przypomnieć kilkanaście narzędzi) a jest to poważnym faux pau. Nikt nie lubi, kiedy bliscy nie pamiętają o ważnych datach.
   
Inicjuj kontakt
Nie wystarczy, jeśli tylko odpowiadać będziesz na zaproszenia twojego przyjaciela. Sam również powinieneś inicjować kontakty – w ten sposób twój przyjaciel będzie się czuł potrzebny. Nie czekaj na telefon – po prostu dzwoń.

Bądź w kontakcie bez konkretnych powodów
Dobrze jest usłyszeć – „dzwonię, żeby cię usłyszeć, jak się masz”.

Okazuj szacunek
Miej świadomość, że twój przyjaciel jest wyjątkowy i wyrażaj to.

Bądź miły dla przyjaciół przyjaciela
Nawet jeśli szczerze nie znosisz przyjaciół twojego przyjaciela, spróbuj poradzić sobie z tym uczuciem. Porozmawiaj z przyjacielem i dowiedz się, za co ceni te osoby. Może coś przeoczyłeś i nie odkryłeś ich wartościowej strony.

Dziel się
Przyjaźń to dawanie i branie – nikt nie chce być ani długoletnim kredytodawcą, ani dłużnikiem. I nie chodzi tu tylko o dobra materialne, ale również o emocje, trudne chwile i pomysły.

Na koniec kilka ważnych cytatów o przyjaźni…

„Prawdziwym przyjacielem jest ten, dzięki któremu staję się lepszy” (Jan Paweł II)

„Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają, jak latać” (Antoine de Saint-Exupéry)

„Prawdziwi przyjaciele to ci, którzy są przy tobie, gdy dobrze ci się wiedzie. Dopingują cię, cieszą się z twoich zwycięstw. Fałszywi przyjaciele to ci, którzy pojawiają się tylko w trudnych chwilach, ze smutną miną, niby solidarni, podczas gdy tak naprawdę twoje cierpienie jest pociechą w ich nędznym życiu” (Paulo Coelho)

„Kwiaty nie zakwitną bez ciepła słońca. Ludzie nie mogą stać się ludźmi bez ciepła przyjaźni” (Phill Bosmans)

„Jeden prawdziwy przyjaciel przyczynia się bardziej do naszego szczęścia niż tysiąc wrogów do naszego nieszczęścia” (Marie von Ebner-Eschenbach)

Źródło: samo-zycie.iq24.pl, przyjaciel.info, gadzetomania.pl oraz zwierciadlo.pl

Śr., 13 Lst. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa