Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

"Z finansami za pan brat". Największe i najważniejsze centra finansowe świata

fotolia.pl

Miasto, które pragnie nosić miano centrum finansowego powinno posiadać dużą koncentracje instytucji finansowych, handlowych oraz rozwiniętą infrastrukturę. Powinno też wykazywać się zdolnością generowania dużej liczby krajowych i międzynarodowych transakcji handlowych.

Poniżej przedstawiamy pierwszą dziesiątkę największych i najważniejszych centrów finansowych świata według rankingu Global Financial Centres Index 2013.

10. Seul
Pierwszą dziesiątkę najważniejszych centrów finansowych otwiera Seul. Jednym z kryterium Global Financial Centres Index 2013 była dostępność wykwalifikowanej siły roboczej, otoczenie regulacyjne i podatkowe oraz dostęp do światowych rynków. Obecnie w Seulu do najważniejszych branż należą: elektronika, produkcja wyrobów włókienniczych oraz produkcja stali i żelaza. Ostatnio miasto jest jednym z najczęstszych miejsc odwiedzanych przez turystów.

9. Frankfurt
Frankfurt jest domem dla jednej z największych giełd świata. Ponadto w mieście znajduje się siedziba Europejskiego Banku Centralnego, banku centralnego strefy Euro. We Frankfurcie znajduje się również  główna siedziba Deutsche Bundesbank, banku centralnego Niemiec. Frankfurt jest także drugim na świecie miejscem obrotu papierami wartościowymi, obsługując 90% rynku niemieckiego.

8. Genewa
Genewa oprócz tego, że jest jednym z najważniejszych centrów finansowych świata, jest jeszcze centrum wielu organizacji międzynarodowych. To tu swoje siedziby mają m.in. Organizacja Narodów Zjednoczonych (siedziba europejska), Światowa Organizacja Zdrowia, Międzynarodowa Organizacja Pracy, Światowa Organizacja Handlu, Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca czy CERN.

7. Boston
Boston to jedno z najstarszych i najważniejszych miast USA. To tu spotkają się finanse, przemysł i zaawansowane technologie. Jest uznanym centrum finansowym i jednym z najdroższych miejsc do życia w całym kraju.

6. Zurych
Zurych jest jednym z głównych miast zwracających na siebie uwagę niskimi stawkami podatkowymi. Ponadto miasto może się pochwalić mocnym sektorem finansowym i wieloma firmami deweloperskimi.

5. Tokio
Niesamowite jest to, że miasto zostało niemal doszczętnie zniszczone podczas trzęsienia ziemi w 1923 roku i bombardowań sił alianckich podczas II Wojny Światowej. Dziś działają tu jedne z największych banków i firm inwestycyjnych świata. Tokio ma również wiele do powiedzenia w takich branżach jak elektronika i telekomunikacja.

4. Singapur
Jego lokalizacja w Azji Południowo-Wschodniej jest atrakcyjna dla międzynarodowych firm, w szczególności gdy w grę wchodzą koszty. Singapur jest także miejscem specjalizującym się w wielu dziedzinach: elektronika, rafinacja ropy naftowej, chemia, inżynieria mechaniczna i wiele innych.

3. Hong Kong
Hong Kong od lat pełni rolę jednego ze światowych centrów handlowo-finansowych. Obecnie znajduje się w pierwszej trójce rankingu Global Financial Centres Index 2013. Gospodarka Hongkongu jest powszechnie uznawana za gospodarkę o największej wolności na świecie, nie wspominając o niskich podatkach i wolnym handlu. Hong Kong jest również uznawany za miejsce w którym najłatwiej pozyskać kapitał.

2. Nowy Jork
Jest najważniejszym centrum finansowym w Stanach Zjednoczonych, to właśnie w tym miejscu znajduje się słynna Wall Street oraz Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych. W Nowym Jorku działa ponad 200 banków, reprezentujących każde znaczące państwo.

1. Londyn
Jest to obszar metropolitalny mogący pochwalić się wysokim wskaźnikiem PKB. Co więcej Londyn jest domem dla wielu instytucji ubezpieczeniowych, finansowych i banków. Jak widać, jest to jedno z najlepszych miejsc na prowadzenie działalności gospodarczej.

Warszawa na tle tychże miast wychodzi blado, gdyż zasłużyła tylko na 71 miejsce na 80 pozycji.

Źródło: qfc.com.qa, rankingi24.pl oraz wikipedia.org

Pon., 4 Lst. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa