Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kącik motoryzacyjny. Jak wybrać bezpieczny fotelik samochodowy dla dziecka?

Kącik motoryzacyjny. Jak wybrać bezpieczny fotelik samochodowy dla dziecka? fotolia.pl

Przygotowując się do podróży samochodem z małymi dziećmi, powinniśmy pamiętać o zapewnieniu odpowiedniego bezpieczeństwa naszym najmłodszym pasażerom. Obok ostrożnej jazdy, równie ważny jest właściwy wybór fotelika samochodowego. Czym się zatem sugerować przy jego zakupie?

Istnieje kilka kategorii fotelików samochodowych, mowa tu o kategoriach wagowych, takich jak:

  • 0-10 kg (do ok. 9. miesiąca życia),
  • 0-13 kg (do ok. 12.-15. miesiąca życia),
  • 9-18 kg (od 9. miesiąca do 4. roku życia),
  • 15-25 kg (od 3. do 7. roku życia),
  • 22-36 kg (od 6. do 11. roku życia).

Foteliki można podzielić również na te adresowane dla niemowląt i dla większych dzieci.

Dla małego dziecka, niemowlaka zwykle kupuje się foteliki-kołyski, które montowane są tyłem do kierunku jazdy. Można je zamontować zarówno na przednim, jak i tylnym siedzeniu, ale jeśli decydujemy się na wożenie dziecka w takim foteliku na przednim siedzeniu, to nie możemy mieć aktywnej poduszki powietrznej dla pasażera. Foteliki dla niemowląt są montowane do bazy lub mocowane z użyciem standardowego, trzypunktowego pasa bezpieczeństwa.

Przy wyborze fotelika dla niemowlęcia należy zwrócić uwagę na takie kwestie, jak:

1. Skorupa  
Powinna być wykonana z odpowiedniego, trwałego materiału, jako że amortyzuje wszelkie uderzenia. Najlepiej wybrać w miarę głęboki model fotelika, z dość wysokimi, masywnymi bokami. Dobrze by było, aby skorupa posiadała dodatkowe zabezpieczenie o nazwie Safe Side, które chroni dziecko w przypadku bocznego uderzenia w samochód. Skorupa powinna posiadać odpowiedni system wentylacji, który zagwarantuje przepływ powietrza we wnętrzu fotelika.

2. Dodatkowa wkładka
Łagodzi ona kąt siedzenia noworodkom i młodszym niemowlętom. Powinna posiadać wałeczek osłaniający główkę dziecka.

3. Uprząż
Najlepiej, aby szelki były 3 lub 5-punktowe, spinane poprzez centralny zamek. Zwróćmy uwagę na to, aby łatwo i szybko zmieniać długości szelek i na wygodę systemu dociągania. Szelki powinny mieć miękkie ochraniacze, które nie będą obcierały dziecka.

4. Pałąk
Powinien być mocny i odpowiednio wyprofilowany. Dodatkowo, powinien się odchylać.

5. Tapicerka
Najlepiej, aby była ona wykonana z mocnego materiału, który jest przyjemny w dotyku i nie odparza skóry. Ważne jest to, czy można ją w razie potrzeby łatwo zdjąć i wyprać.

6. Montaż
Powinniśmy łatwo zamontować fotelik w samochodzie.

7. Dodatkowe wyposażenie
Fotelik może być wyposażony w sygnalizator koloru, informujący, czy wykonana czynność, np. montaż fotelika albo usadzenie dziecka, jest prawidłowe. Dodatkowym wyposażeniem może być pałąk z zabawkami.

Dziecko rośnie i z czasem wymaga wymiany fotelika-kołyski na normalny fotelik samochodowy. Przy jego zakupie ponownie musimy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii, aby fotelik skutecznie chronił nasze dziecko w podróży w każdej sytuacji:

1. Fotelik samochodowy kupuje się wyłącznie wtedy, gdy dziecko waży więcej niż dopuszczalna dla danego modelu waga, albo gdy głowa naszej pociechy wystaje ponad krawędź fotelika. Dziecko musi samodzielnie, pewnie siedzieć, aby mogło jeździć w foteliku samochodowym.

2. Foteliki dla dziecka na ogół mają granicę do 18 kilogramów, ale zdarzają się większe modele. Są one montowane przodem do kierunku jazdy, przy użyciu systemu Isofix lub 3-puntowego samochodowego pasa bezpieczeństwa.

3. Najlepiej wybierać fotelik samochodowy razem z dzieckiem, ponieważ powinien on być dla niego jak najbardziej wygodny. Malcowi nie powinno być ciasno w foteliku. Powinien on w miarę swobodnie ruszać rękami i nogami.

Dodatkowo, kupując fotelik samochodowy przyjrzyjmy się bliżej takim kwestiom, jak:

1. Regulacja pochylenia oparcia
Powinna ona pozwalać zmieniać pozycję dziecka z siedzącej na półleżącą. Zmiana powinna być dokonywana łatwo, szybko i cicho, aby dziecko nie obudziło się podczas tej operacji.

2. Regulacja szerokości siedziska
Pozwala posadzić w foteliku dziecko ubrane w gruby kombinezon. Jeśli fotelik nie posiada regulacji siedziska, należy sprawdzić, czy jest ono odpowiednio szerokie.

3. Zagłówek
Powinien być regulowany, aby podnieść go wyżej, jeśli dziecko jest większe.

4. Safe Side
System ochrony bocznej, chroniący główkę dziecka z boków.

5. Sposób montażu
Powinien być bezpieczny, a na dodatek montaż fotelika powinien odbywać się w miarę szybko. Warto sprawdzić, czy fotelik posiada dodatkowe naciągi i blokady pasa samochodowego.

6. Uprząż
Zdecydowanie najbezpieczniejsze są 5-punktowe pasy, mające regulowaną długość. Powinny być one mocne, z gąbkowymi otulinami, aby nie uciskały dziecka. Ich zapięcie powinno być na tyle skomplikowane, aby dziecko samodzielnie go nie odpięło. Sprawdźmy też, czy uprząż ma łatwy w użyciu napinacz.

7. Boczne oparcia na ręce
Powinny być wygodne, chroniące jednocześnie ciało dziecka z boków.

Kupując fotelik samochodowy, powinniśmy brać pod uwagę nie tylko jego parametry, ale i nasz model auta. Trzeba powiedzieć, że niektóre foteliki mogą być montowane wyłącznie w takich samochodach, które posiadają zaczepy Isofix, służące do sztywnego łączenia fotelika lub jego bazy z ramą samochodu. Na marginesie, nadmienić należy, że takie foteliki są uznawane za najbardziej bezpieczne. Siedzisko fotelika nie powinno się chwiać ani przesuwać w samochodzie.

Każdy fotelik musi mieć koniecznie certyfikat bezpieczeństwa, który wydawany jest przez Państwowy Instytut Motoryzacji. Na korpusie fotelika powinna znaleźć się nalepka z oznaczeniem certyfikatu. W chwili obecnej, najsurowszą normą w tym zakresie jest ECE R44/04.

Źródło: dzieciochatki.pl, swistak.pl, oraz mamabrzuszekimaluszek.pl

Czw., 31 Prn. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa