Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

"Z finansami za pan brat". Koordynacja polityki gospodarczej

fotolia.pl

Koordynacja polityki gospodarczej jest procesem konsultacji, prowadzonych pomiędzy podmiotami mającymi bezpośredni lub pośredni wpływ na kształt polityki gospodarczej realizowanej na szczeblu krajowym przez poszczególne państwa członkowskie UE.

 Na czym polega?

Polega na ścisłym przestrzeganiu wspólnie uzgodnionych na szczeblu ponadnarodowym (wspólnotowym) ram polityki gospodarczej, w tym podejmowaniu tylko takich działań, które przynosząc korzyści na poziomie danego państwa członkowskiego, nie prowadzą jednocześnie do wystąpienia negatywnych zjawisk makroekonomicznych w innym, kilku lub wszystkich państwach należących do UE.

W procesie koordynacji uczestniczą ciała decyzyjne odpowiedzialne za prowadzenie polityki pieniężnej (Europejski Bank Centralny oraz narodowe banki centralne) i fiskalnej (rządy państw członkowskich) oraz Rada UE i Komisja Europejska reprezentujące wspólny interes całej Unii.

Wśród metod służących koordynacji polityki gospodarczej znajdują się:

  • wymiana informacji,
  • dyskusje dotyczące najlepszych praktyk,
  • dialog polityczny,
  • przeglądy kontrolne (peer review),
  • wspólnie uzgodnione zasady i cele prowadzonej polityki,
  • wspólnie podejmowane działania.

Efektywna koordynacja polityki gospodarczej decyduje o sprawnym funkcjonowaniu strefy euro, skuteczności jednolitej polityki pieniężnej oraz stabilności wspólnej waluty.

Źródło: europa.eu oraz nbportal.pl

Pon., 21 Prn. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa