Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Szczęśliwy Polak

Szczęśliwy Polak fotolia.pl

Jedna trzecia Polaków uważa się za szczęśliwców, o ponad połowę mniejsza grupa czuje, że jest pechowcem, zaś ponad połowa uważa, że różnie w tym względzie bywa. Tak wynika z  sondażu CBOS przeprowadzonego w dniach 7 – 14 grudnia 2010 roku na liczącej 879 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Takie deklaracje utrzymują się od ponad dekady, od 1999 roku jest prawie dwukrotna przewaga osób twierdzących, że mają fart nad prześladowanymi przez pecha.  Najkorzystniej przedstawiał się rok 2007, odsetek szczęśliwców trzykrotnie przewyższył pechowców.

Na pomyślne postrzeganie losu wpływ ma wiek, pozycja społeczna i sytuacja materialna. Najwięcej szczęściarzy jest wśród młodych ludzi z wysoką pozycją społeczną, zadowolonych ze swojej sytuacji materialnej. Większa część uczącej się młodzieży (56%), niemal co druga osoba w wieku od 18 do 24 lat, polowa badanych żyjących w dobrych warunkach,  51% przedstawicieli  kadry kierowniczej i wyższych specjalistów  i prawie połowa ludzi z wyższym wykształceniem uważa, że sprzyja im pomyślność. Im niższe wykształcenie, pozycja zawodowa i trudniejsze warunki materialne, tym więcej osób skarży się na życiowy niefart.

Polacy są usatysfakcjonowani życiem. Prawie 70% badanych jest raczej i bardzo zadowolonych ze swojego życia. Od 1994 roku wskaźnik ten cały czas ma tendencję rosnącą i aktualnie osiągnął najwyższy poziom. Największą radość Polacy czerpią  z życia rodzinnego (91%). Znacząca większość rodziców jest zadowolona ze swoich dzieci, a zaledwie 1 % wyraził rozczarowanie potomkami. Usatysfakcjonowanych małżeństwem jest 83% badanych, a przyjaciółmi 81%. Powodem satysfakcji Polaków jest także miejsce zamieszkania (78%), zaledwie 7% jest niezadowolonych z tego powodu.

Praca jest źródłem radości dla trzech piątych pracujących, jednakże tylko 15% jest z niej w pełni usatysfakcjonowanych. Najczęstszym źródłem frustracji jest sytuacja finansowa i dochody, 40% badanych jest niezadowolonych z tego powodu, a tylko co czwarty osiąga w tej dziedzinie satysfakcję. Jedynie w tym aspekcie odsetek niezadowolonych przewyższa liczbę zadowolonych.
Polacy raczej optymistycznie patrzą w przyszłość, pozytywnie ocenia swoje perspektywy dwie piąte badanych, a przyszłość w czarnych barwach widzi prawie jedna piąta.

Źródło: Polacy o swoim szczęściu i pechu oraz zadowoleniu z życia, CBOS, 2011.

Pon., 7 Mrz. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna