Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Aktywny wypoczynek w wakacje - domowe sposoby na stłuczenia i siniaki

Aktywny wypoczynek w wakacje - domowe sposoby na stłuczenia i siniaki fotolia.pl

Z wakacji przywozimy wiele różnego rodzaju pamiątek, jednak istnieją takie, których najchętniej byśmy się pozbyli, mowa tutaj o stłuczeniach i siniakach – pamiątkach aktywnego wypoczynku.

Co zrobić, kiedy pojawi się siniak i jak przyśpieszyć jego gojenie?

Oto kilka sprawdzonych domowych sposobów:

Lód i zimna woda
Najskuteczniejszym sposobem na siniaki jest zastosowanie okładów z lodu, tuż po urazie, jeszcze zanim pojawi się siniec. Alternatywą do kostek lodu może być także zimna woda. Zarówno lód, jak i chłodna woda obkurczają drobne naczynka krwionośne, co w konsekwencji hamuje podskórny wylew krwi i zapobiega powstaniu bolesnego i widocznego siniaka.

Okład z czosnkiem i oliwą
Rozgniatamy 5 ząbków czosnku, który następnie mieszamy z 2 łyżkami oliwy z oliwek. Nasączamy gazę tym roztworem i przykładamy na stłuczone miejsce kilka razy w ciągu dnia. Pamiętajmy jednak, że takiego okładu nie należy stosować na miejsca z ranami otwartymi, ani nawet na te z obdartym lub uszkodzonym naskórkiem.

Okłady z liści świeżej kapusty
Doskonałym domowym sposobem na siniaki są okłady z liści świeżej kapusty. Zawarty w nich sok wykazuje właściwości antyseptyczne, przeciwobrzękowe i przeciwzapalne, skracając czas wchłonięcia siniaka. Okłady z liści kapusty możemy przygotować samodzielnie. Wystarczy, jeśli umyjemy kilka liści kapusty i delikatnie je rozgnieciemy, przy pomocy kuchennego wałka lub tłuczka – tak, aby puściły sok. Rozgniecione liście kapusty możemy zastosować bezpośrednio na obolałe i zasinione miejsce na około 15 minut. Zabieg powinniśmy wykonywać nawet kilka razy dziennie, co znacznie przyspieszy likwidacje i bolesność sińca.

Okład z octu jabłkowego
Mieszamy ocet jabłkowy z wodą w proporcji 1:1, namaczamy gazę i przykładamy do posiniaczonego miejsca.

Napar z żywokostu lekarskiego
Zalewamy 30 g zioła żywokostu ½ litra gorącej wody i odstawiamy na 10 minut. Gdy ostygnie, namaczamy wacik w naparze i przykładamy do miejsca posiniaczenia.

Napar z kasztanowca
Łyżkę ziół zalewamy 200 ml gorącej wody, pijemy 3 razy dziennie po każdym posiłku. Kasztanowiec wzmacnia naczynia krwionośne.

Maść z arniki
Maść z arniki zdecydowanie przyśpiesza gojenie się i znikanie siniaków. Preparaty zawierające wyciąg z arniki można kupić w aptekach i sklepach zielarskich.

Odpowiednia dieta
Wprowadźmy do diety składniki bogate w błonnik w postaci kasz, otrębów, zielonych warzyw i owoców.

Pamiętajmy, że niewielkie siniaki, powstałe na skutek uderzenia, nie są powodem do zmartwienia. Jednak, kiedy sińce pojawiają się bez przyczyny, warto udać się do lekarza.

Kiedy do lekarza?
Siniak powinien zniknąć w ciągu 4-10 dni, oczywiście im jest bardziej rozległy (a stłuczenie było duże i bolesne), tym dłużej potrwa gojenie. Gdy na skórze krwiaki pojawiają się samoistnie trzeba koniecznie udać się do lekarza. Jednym z objawów hemofilii, choroby podczas której pacjent cierpi na niedobór czynnika krzepnięcia krwi, jest pojawianie się bez powodu siniaków na ciele. Oczywiście gdy stłuczeniu towarzyszy bardzo silny ból lub obrzęk trzeba poradzić się lekarza i sprawdzić, czy nie doszło do złamania lub skręcenia. Niebezpieczne są obrażenia głowy, brzucha i tułowia, ponieważ w ich przypadku może dojść do obrażeń narządów wewnętrznych.

Źródło: lepszylek.pl, dobra-rada.pl oraz medyczka.pl

Pon., 19 Sp. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa