Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wakacje na własną rękę - jak wybrać dobry namiot?

Wakacje na własną rękę - jak wybrać dobry namiot? fotolia.pl

Podczas wakacyjnych wypraw, podróży, czy też zwykłych wyjazdów weekendowych niejednokrotnie przyjdzie nam spędzić noc pod namiotem. Namiot jest miejscem, które ma za zadanie uchronić nas przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i zapewnić nam bezpieczny i jak najbardziej komfortowy sen. Decydując się na jego zakup, nasz wybór powinien być dobrze przemyślany i w pełni świadomy.

Na co zatem powinniśmy zwrócić uwagę wybierając namiot?

 Właściwy rozmiar namiotu
Zastanówmy się ile osób będzie spało w namiocie. W zależności od potrzeby możemy kupić namiot dwuosobowy, czteroosobowy czy sześcioosobowy. Są też namioty większe. Musimy też pomyśleć o tym, czy trzeba będzie z namiotem chodzić, na przykład po górach. Wtedy lepiej mieć dwa namioty dwuosobowe niż jeden czteroosobowy. Jest po prostu lżejszy, a ciężar rozłoży się na dwie osoby, jedna osoba nie będzie musiała dźwigać ciężkiego namiotu. Rozważmy tez długość i szerokość namiotu. Jeśli jesteśmy osobą wysoką, będziemy potrzebowali dłuższego namiotu, aby się nie męczyć i móc swobodnie rozciągnąć. Dla dwóch dorosłych wysokich osób idealny będzie namiot 3X3m. Będzie dość miejsca na spanie i na cały ekwipunek, o czym nie możemy zapomnieć. Nasz plecak i inne rzeczy też muszą się zmieścić w namiocie. Pomyślmy o tym przed zakupem namiotu. Później będzie już za późno. Uważajmy na zbyt duże namioty. Możemy mieć problemy ze znalezieniem miejsca, aby je rozstawić. Poza tym są zbyt ciężkie do niesienia. Po trzecie, w dużych namiotach trudniej jest utrzymać ciepło w zimne dni. Są również mniej stabilne podczas silnych wiatrów. No i nie gwarantują prywatności.

Kształt namiotu
Forma namiotu jest związana z jego funkcjonalnością. Poza tym kształt namiotu w dużej mierze zależy od jego odporności na wiatr i łatwości rozstawiania. Rozróżniamy następujące typy namiotów: chatka, kopuła, tunel, namioty jednopałąkowe i namioty specjalne. Są też namioty „parasolki” z dużą powierzchnią, gdzie można stać, namiot ten ma również okna. Pamiętajmy także, że namioty dwuspadowe są niebezpieczne jeśli się je źle zamontuje. Potrzeba kilku osób, aby ustawić taki namiot. Dobrze, jeśli w pobliżu znajdzie się drzewo, o które będzie można zahaczyć linę.

Materiał
Punktem naszego zainteresowania powinien być materiał tropiku, podłogi i stelażu namiotu. Tropik może być wykonany z różnorodnych materiałów, grunt, żeby wszystkie one były nieprzemakalne. Ważnym parametrem jest przy tym stopień owej nieprzemakalności, który przekłada się równocześnie na cenę namiotu. Nieprzemakalność określa się według wysokości słupa wody, jaką jest w stanie wytrzymać 10 cm kwadratowych materiału. Według normy DIN minimalny poziom wodoszczelności tropiku powinien wynosić 1500 mm słupa wody. Trzeba podkreślić, że tropiki mające taką minimalną wartość normy DIN nie będą całkowicie wodoszczelne i nie powinniśmy ich wykorzystywać w czasie ulewy. Najprawdopodobniej w takim przypadku nasza sypialnia szybko stanie się mokra. Dobre namioty mają tropiki o parametrach zaczynających się od 2000 mm. Najbardziej odporne materiały na tropiki mają parametry wodoszczelności na poziomie 5000 mm. Bywa, że tropiki do dobrych namiotów są wykonane z materiału Gore-tex lub innych membran. Nowoczesne namioty mają tropiki wykonane z materiałów, które są wysoce odporne na promieniowanie słoneczne. Dzięki nim szkodliwe działanie promieni UV nie jest w stanie zniszczyć namiotu, spowodować utratę przez materiał swoich właściwości czy koloru.

Jeśli chodzi o podłogę namiotu, to powinna być ona wykonana ze wzmocnionego nylonu lub poliestru, który dodatkowo pokryty jest poliuretanem. Jednocześnie, wodoszczelność podłogi powinna być większa niż tropiku i wynosić co najmniej 2000 mm wg normy DIN.

Stelaż namiotu powinien być wykonany z wytrzymałego materiału. Najczęściej spotyka się stelaże wykonane z włókna szklanego, ale o wiele bardziej wytrzymałe, lżejsze i też droższe, są stelaże aluminiowe.

Szwy namiotu powinny być pokryte taśmą nylonową. Dzięki temu szycie jest wzmocnione, a dodatkowo taśma daje gwarancję, że namiot w tych miejscach nie będzie przeciekał.

Dodatkowe wyposażenie
Do dodatkowego wyposażenia namiotów należą praktyczne kieszenie wewnętrzne, szczególnie przydatne na dłuższych wyjazdach, kiedy chcemy rozpakować w namiocie cześć bagażu i najważniejsze rzeczy mieć pod ręką. Ciekawym pomysłem jest również półka pod sufitem na latarkę. Jeżeli biwakujemy w lesie to odnalezienie namiotu w nocy ułatwią nam odblaski

Na koniec jedna ważna uwaga!
Przed kupnem trzeba obejrzeć namiot rozłożony, w przeciwnym razie może okazać się, że nie będzie on do końca spełniał naszych oczekiwań.

Koszty
Pamiętajmy, żeby nie przepłacać. Kupmy namiot, który jest nam naprawdę potrzebny. Przecież nie musi mieć wszystkich super funkcji i najpiękniejszego wyglądu na świecie. Bądźmy rozsądni. Jeśli jedziemy na kemping pierwszy raz, najlepiej jeśli pożyczymy namiot. A co jeśli nam się nie spodoba? Szkoda wydawać pieniądze na darmo.

Popularni producenci namiotów
Na naszym rodzimym rynku funkcjonuje wiele firm, które mają w swoim asortymencie namioty. Różnią się one pomiędzy sobą ceną i jakością, nie wspominając już o typach, kształtach czy kolorach i materiałach poszczególnych namiotów. Do najbardziej znanych firm trudniących się produkcją namiotów można zaliczyć: 4F, Alpinus, Bo Camp, Brettschneider, Camp Trails, Coleman, Campus, Carinthia, Deuter, DIROCA, Easy Camp, Eureka, EFECTSYSTEM, Enders, Ferrino, Fjors Nansen, GRANGER`S, GRIZZLY PYLE, HANAH, HUSKY, HIMOUNTAIN, HiTec, John, KING CAMP, Lafuma, Lifesystems, Losberger RDS, Makstor, Marmot, Małachowski, Marabut, MSR, Meteor, Nikwax, Nordisk, Outdoor Equipment, Outwell, Pajak, Raidlight, Robens, Royalbeach, Salewa, Sea To Summit, Spokey, Tandem Baits, The North Face, TRAPER, Tatonka, ToKo, Trekmates, TERRA NOVA, Toya, WEHNCKE, WILD NATURE, ZLIP.

Źródło: swistak.pl, tipy.pl, turystasos.pl oraz trustory.com.pl

Pt., 19 Lp. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa