Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kącik motoryzacyjny. Okulary przeciwsłoneczne dla kierowcy

Kącik motoryzacyjny. Okulary przeciwsłoneczne dla kierowcy fotolia.pl

Od dawna już wiadomo, że okulary przeciwsłoneczne nie są tylko ozdobą. Oznaczają one duży komfort dla oczu przy intensywnym świetle słonecznym. Dobre okulary przeciwsłoneczne powinny być podstawowym elementem garderoby każdego kierowcy, gdyż ochrona oczu kierowcy przed oślepieniem ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.

W naszym kraju największe nasłonecznienie występuje od kwietnia do września. W tym to właśnie okresie wszyscy kierowcy powinni używać okularów przeciwsłonecznych. Jednak przy wyborze takich okularów należy zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów:

  1. Wszystkie okulary przeciwsłoneczne posiadają oznaczenie poziomu przyciemnienia od 0 do 4. Im wyższa liczba, tym mniej światła przepuszcza soczewka. Do jazdy samochodem w słoneczne dni nadają się wyłącznie te oznaczone kategorią 2 lub 3, przy czym poziomu 3 należy używać jedynie przy silnym nasłonecznieniu.
  2. Szczególną ostrożność należy zachować przy stosowaniu kolorowych soczewek (np. fioletowych, niebieskich czy zielonych), gdyż mogą uniemożliwić odróżnienie kolorów, szczególnie z oddali. Najlepsze dla kierowców do jazdy w dzień są okulary z soczewkami brązowymi i w odcieniach szarości, które mają zróżnicowane natężenie barwy na powierzchni, tzw. cieniowane, (natomiast w pochmurne dni i nocą można sięgnąć po okulary z żółtymi soczewkami – wzmagają koncentrację, dostrzegamy więcej szczegółów na drodze, rozjaśniają to, co widzimy).
  3. Należy również zwrócić szczególną uwagę na oprawki okularów. Powinny one być wygodne, lekkie, nie mogą uciskać w skronie. Trzeba zwrócić uwagę na to, czy mają osłonki boczne chroniące oczy przed światłem padającym z boku. Zbyt duże oprawki okularów mogą zaś powiększać tzw. strefę martwego pola (jest to to strefa wokół pojazdu niewidoczna z miejsca kierowcy) lub tworzyć kolejne niewidoczne punkty, co znacznie zmniejsza obszar widziany przez kierowcę.
  4. Wybierając okulary do jazdy samochodem, warto również zwrócić uwagę, czy posiadają soczewki polaryzacyjne, które skuteczniej niż zwykłe redukują odblaski od przezroczystych oraz płaskich powierzchni takich jak szosa, plaża, woda i śnieg.
  5. Dla kierowców nie poleca się tzw. fotochromów, ponieważ nie spełniają one swojej roli, gdyż szyba w samochodzie blokuje część promieniowania UV, które aktywuje barwnik w takich soczewkach.

Pamiętajmy:
Wybierając okulary przeciwsłoneczne do jazdy samochodem powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na ich estetykę, ale przede wszystkim na komfort, funkcjonalność oraz na ochronę wzroku przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.

Źródło: optykokulista.com, szkolajazdyrenault.pl oraz forum.optometria.info.pl

Niedz., 12 Mj. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa