Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Czip, czip, Azorku! – by nam się pies nie zgubił

Czip, czip, Azorku! – by nam się pies nie zgubił fotolia.pl

Może pobiec za kotem, zerwać się ze smyczy, uciec podczas spaceru czy przestraszyć burzy - powodów zgubienia psa jest wiele. Później pozostaje tylko rozwieszanie ogłoszeń, pytanie sąsiadów i smutek dzieci tęskniących za czworonożnym przyjacielem. Zapobiec zagubieniu jest trudno, ale warto ułatwić sobie odnalezienie zwierzaka.

Błąkające się zwierzę jest anonimowe, nawet jeśli je ktoś przygarnie trudno znaleźć jego właściciela. Ratunkiem w takich sytuacjach staje się czip - wszczepiony pod skórę umożliwia identyfikację zwierzęcia. Mikroczip wszczepia się najczęściej po lewej stronie szyi lub między łopatkami. Zabieg jest bezpieczny i nie boli bardziej niż zwykły zastrzyk. Czipami można oznaczyć także koty lub fretki.

Samo umieszczenie czipa nie wystarcza. Należy zwierzę zarejestrować w Międzynarodowej Bazie Danych Zaczipowanych Zwierząt „Safe-Animal" (dostępne są także inne bazy ale trzeba zwrócić uwagę czy są płatne). Zwierzę jest wtedy zarejestrowane dożywotnio w bazie Safe-Animal, która jest członkiem EUROPETNET - Europejskiego Systemu Baz Danych z siedzibą w Brukseli. Dane zwierzęcia znajdą się w zbiorach ogólnopolskiej bazy danych o zwierzętach.

Samodzielna rejestracja nie jest skomplikowana. Wystarczy założyć profil na stronie www.safe-animal.eu. Na adres e-mail podany w formularzu rejestracyjnym otrzymujemy link aktywacyjny do konta, na którym poprzez zakładkę „Dodaj" rejestrujemy zwierzaka. Może to też zrobić za nas lekarz na podstawie formularza rejestracyjnego.

Gdy zwierzę zaginie należy zadzwonić lub napisać do Safe-Animal i zgłosić fakt zaginięcia. Poszukiwanie pupila rozpocznie się natychmiast. Czytniki mają strażnicy miejscy, policja i służby celne, są także w schroniskach dla bezdomnych zwierząt. Odczytany numer mikroczipa umożliwi odnalezienie właściciela.

Akcje czipowania są często organizowane przez gminy i organizacje zajmujące się zwierzętami. Wtedy można wszczepić czip za darmo (odpłatnie można tego dokonać w gabinecie weterynaryjnym). W niektórych gminach, jak przykładowo w Krakowie, zaczipowanie zwierzaka zwalnia z obowiązku wniesienia opłaty od posiadania psa. Czip jest konieczny także wtedy, gdy decydujemy się na zabranie zwierzęcia ze sobą za granicę, na wakacje. Wpisany jest do psiego paszportu i umożliwia znalezienie, gdy zagubi się w Europie.

Niedz., 28 Kw. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: