Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kącik motoryzacyjny. Kilka słów o tym, jak wybrać bagażnik dachowy

Kącik motoryzacyjny. Kilka słów o tym, jak wybrać bagażnik dachowy fotolia.pl

Nadchodzący w tym roku majowy długi weekend może być naprawdę długi. Biorąc 3 dni urlopu możemy zyskać nawet 9-dniowe wakacje, które warto spożytkować na jakiś wyjazd. Wyjazdy na urlop wiążą się z koniecznością zabrania ze sobą różnych rzeczy, z których zamierzamy korzystać podczas wypoczynku. Zdolności transportowe naszych samochodów można powiększyć za pomocą zewnętrznych bagażników dachowych.

Oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę planując zakup takiego bagażnika zewnętrznego:

  1. Na samym początku zastanówmy się co najczęściej będziemy przewozić. Weźmy pod uwagę swoje potrzeby jak i gabaryty naszego auta.  Bagażniki uniwersalne zwykle nie pasują.
  2. Po bagażnik koniecznie pojedźmy samochodem, na którym będzie on zamontowany. Z tego powodu zakup przez Internet nie jest najlepszym pomysłem, chyba, że widzieliśmy już ten bagażnik w sklepie i naprawdę wiemy co kupujemy.
  3. Jeżeli jeździmy na rowerze, powinniśmy także to wziąć pod uwagę wybierając wielkość boxu. Decydując się na węższy kufer będziemy w stanie oprócz niego zamontować na dachu rower, a nawet dwa. Rowery możemy również przewozić na bagażnikach mocowanych do tylnego koła zapasowego. Pamiętajmy jednak, by nie zasłaniały tylnych świateł ani tablicy rejestracyjnej.
  4. Jeżeli jesteśmy właścicielami hatchbacka, vana lub kombi, upewnijmy się, że zamontowany bagażnik nie będzie przeszkadzał w otwarciu tylnych drzwi do góry, ani że ich nie uszkodzi.
  5. Jeśli posiadamy wysoki samochód, dobrym pomysłem będzie bagażnik otwierany z obu stron (łatwiej będzie go rozpakować i zapakować).
  6. Wybierając bagażnik zwróćmy też uwagę na to, z jakiego materiału został wykonany. Zdecydowanie solidniejszy będzie taki ze wzmocnieniami metalowymi, jednak zwykły plastikowy też dobrze spełni swoje zadanie. Jedynym, co się może dziać w przypadku tego drugiego, to to, że pod wpływem prędkości i wiatru może trochę wibrować, ale na tym niedogodności się kończą. Najlepszym wyborem będzie aluminium i śruby ze stali nierdzewnej.
  7. Jakość bagażnika, jak zresztą większości towarów na rynku, ma przełożenie na jego cenę. Decydując się na tani egzemplarz, ryzykujemy szybkie rdzewienie, powstanie luzów (niestabilność bagażu), wyrobienie się zatrzasków. Droższy za to wytrzyma niejeden sezon, ale też łatwiej można go ukraść. Oznacza to, że trzeba będzie się bawić w jego zakładanie i zdejmowanie, za każdym razem, kiedy będzie potrzeba. Zwróćmy również uwagę na to, że gdy kupujemy bagażnik dobrej i uznanej firmy, otrzymujemy dodatkową korzyść. Jeżeli wyjedziemy na urlop i zapomnimy klucza do boxu, bardzo możliwe, że w miejscowości będzie oddział producenta  (powinien bez problemu dorobić klucz). To działa jednak tylko w przypadku znanych, porządnych firm. I trzeba dodać, iż „trochę” kosztuje.

Kilka słów o bezpieczeństwie.

Bagażnik rowerowy, kufer czy inny, zwiększając możliwości ładunkowe samochodu zmienia równocześnie jego wysokość oraz masę. Pamiętajmy o tym i dostosujmy do tego sposób prowadzenia auta.

  1. W zależności od modelu bagażnika, (również rodzaju bagażnika bazowego) wysokość samochodu może wzrosnąć nawet o 60 cm, a z zamontowanym rowerem na dachu o wiele więcej. pamiętajmy o tym wjeżdżając do niskiej bramy czy garażu.
  2. Cięższy bagaż podnosi środek ciężkości auta, zmieniając jego zachowanie przy pokonywaniu zakrętów i hamowaniu.
  3. Samochód jest bardziej wrażliwy na podmuchy bocznego wiatru.
  4. Podczas postojów sprawdzajmy mocowania bagażnika (poprawiając je w razie potrzeby).
  5. Przed wjazdem do myjni mechanicznej zdemontujmy koniecznie kufer jak i bagażnik bazowy. Jeżeli tego nie zrobimy narazimy się na zniszczenie samochodu.
  6. Pusty kufer/box na dachu powoduje wzrost zużycia paliwa. Demontujmy go zatem ilekroć nie jest już potrzebny.

Źródło: luxbox.pl, tipy.pl oraz forum.mojeauto.pl

Niedz., 14 Kw. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa