Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Przewodnik po Internecie (cz.5). Poczta elektroniczna

Przewodnik po Internecie (cz.5). Poczta elektroniczna fotolia.pl

Czerwona skrzynka na listy z przetartym nadrukiem koperty adresowanej do Jana Kowalskiego i informacją, że listy wyjmuje się w poniedziałki i czwartki wciąż istnieje, jednak nie da się ukryć, że trochę "trąci myszką". Dziś większość korespondencji odbywa się drogą elektroniczną, choć rzecz jasna pewne sprawy wymagają użycia poczty tradycyjnej.

E-mail (z ang. electronic mail w skrócie e-mail) wymyślono w 1965 roku i pierwotnie miał służyć do przesyłania wiadomości pomiędzy użytkownikami tego samego komputera. Usługę polegającą na przesyłaniu wiadomości tekstowych pomiędzy komputerami wymyślił 6 lat później Ray Tomlinson.

Konto e-mailowe, czyli własną pocztę elektroniczną, dzięki której wysyłamy wiadomości i je odbieramy, możemy założyć dziś u wielu dostawców tej usługi. Portale internetowe czy wyszukiwarki oferują szereg możliwości. Większość z nich jest darmowa, z nielimitowaną pojemnością konta, co znaczy, że możemy wiadomości bez ograniczeń wysyłać, odbierać i gromadzić.

Chcąc wyjaśnić znaczenie naszych adresów e-mailowych za pomocą Wikipedii - znów trafimy na pana... (pewne rzeczy pozostają niezmienne) Jana Kowalskiego - zapis "Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript." oznacza użytkownika "jan.kowalski" na serwerze "serwer.pl". Adresem bardzo często jest imię i nazwisko, szczególnie w e-mailach służbowych. Prywatnie zwykle wybieramy pseudonimy, skróty, zestawienia liter i cyfr.

Nie ma adresu pocztowego bez tzw. małpy. Znak @ z małpką nie ma nic wspólnego (poza wyglądem?). Kto by pomyślał, że jeden z bardziej rozpoznawalnych znaków czasów współczesnych pochodzi... z łaciny, a dokładnie ze średniowiecznych i renesansowych rękopisów handlowych, gdzie zastępował słowo "ad" (do, przy) i oznaczał m.in. odbiorcę przesyłki. Do współczesności przywrócił go ten sam Ray Tomlinson.

Pt., 22 Mrz. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: