Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Książki żyją wtedy, kiedy są czytane - kilka słów o Bookcrossingu

Książki żyją wtedy, kiedy są czytane - kilka słów o Bookcrossingu fotolia.pl

Jeżeli przeczytałeś wspaniałą książkę i pragniesz podzielić się nią z innymi lub chciałbyś puścić w świat własne dzieło i nie do końca wiesz, jak to zrobić, zabaw się w bookcrossing i uwolnij swoją książkę.

 Na czym to polega?
Bookcrossing jest inaczej nazywany uwalnianiem książek, krążeniem książek lub książko-krążeniem. Jego forma jest dość innowacyjna (dla niektórych nawet kontrowersyjna). Polega ona na pozostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych (park, sklep, przystanek autobusowy) tak, aby ktoś inny mógł wziąć tą książkę i również się z nią zapoznać. Wtedy taka książka najczęściej oznaczona jest stosowną notatką informującą o akcji bookcrossingu tak aby nie została ona przypadkiem „uwięziona” na półce szczęśliwego znalazcy. Tworzone są również specjalne miejsca przeznaczone na przeczytane już książki, dzięki czemu osoba, która chce skorzystać z bookcrossingu ma większy wybór tytułów w jednym miejscu. Takie miejsca zabezpieczają również książki przed zniszczeniem (np. w wyniku złej pogody). Istnieją także specjalne strony internetowe dla bookcrosserów, które pozwalają na śledzenie losu uwolnionej przez nas książki. Wystarczy się zarejestrować, wypełnić formularz i „uwolnić książkę”.

Trochę historii…
Brookcrossing jest ideą znaną już w latach 80., którą tak naprawdę rozpowszechnił w 2001 roku amerykański programista Ron Hornbaker, który stworzył stronę internetową zrzeszającą bookcrosserów. Szacuje się że od rozpoczęcia akcji, to jest od roku 2001 zostało „uwolnionych” ponad 5,5 miliona książek w ponad 130 krajach na całym świecie, a w akcję zaangażowanych jest około 800 tysięcy ludzi.

Bookcrossing w Polsce…
Idea Bookcrossingu w Polsce pojawiła się w październiku 2003 roku. Równolegle uruchomiono dwa polskie portale boockrossingowe, pierwszy www.bookcrossing.pl i drugi www.gazeta.pl/podajksiazke.

Również w 2003 roku uczniowie XXX LO im. Ignacego Krasickiego z Łodzi uwolnili ponad 400 książek między innymi w autobusach, na ławkach, w hipermarketach, kinach i łódzkich teatrach. Częścią akcji był także happening "uwolnij książkę" który odbył się na ulicy Piotrkowskiej.

Od roku 2004 bookcrosserzy w Polsce obchodzą Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek, organizując marsze i happeningi. Pierwsze Święto Wolnych Książek odbyło się 6 kwietnia 2004 roku, w dniu urodzin jednego z inicjatorów bookcrossingu w Polsce. W późniejszych latach data ta została zmieniona pod wpływem sugestii nauczycieli.

Pamiętajmy...
Bookcrossing to szansa dla osób, których nie stać na zakup często bardzo drogich książek, a także bardzo łatwy sposób na nawiązywanie nowych kontaktów. Czytajmy jak najwięcej i dzielmy się książkami z innymi. Książki żyją wtedy, kiedy są czytane.

Źródło: szkolaczytania.org.pl, wikipedia.pl oraz bookcrossing.pl

Pon., 25 Mrz. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa