Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

"Z finansami za pan brat" (cz.6) Czym jest factoring?

fotolia.pl

Factoring jest jeszcze stosunkowo mało znanym narzędziem, które odpowiednio wykorzystane, może nie tylko wpłynąć na poziom usprawnienia prowadzonego biznesu, ale i zapewnić mu odpowiedni współczynnik płynności finansowej. Warto zatem dowiedzieć się więcej na jego temat.

Factoring jest kompleksowym narzędziem wspomagającym zarządzanie należnościami. Kiedyś był traktowany jako alternatywa kredytu, dziś coraz częściej jest rozwiązaniem dla firm oczekujących zapewnienia im finansowania, przejęcia ryzyka wypłacalności odbiorcy, monitorowania spływu należności oraz windykacji.

Mówiąc najprościej factoring polega na tym, że firma wystawiająca zlecenie lub fakturę klientowi, dla którego świadczyła jakąś usługę mając jakieś problemy z uzyskaniem ustalonej wcześniej zapłaty zgłasza się do firmy pracującej w branży factoringowej.

Faktor (nazwa ta wywodzi się z języka łacińskiego i oznacza człowieka pośredniczącego), czyli osoba prowadząca działalność gospodarczą wykupuje te zlecenia od danej firmy, za które nie otrzymała wynagrodzenia lub klient tej firmy zbyt długo zwleka z zapłatą.

Faktor wypłaca pieniądze firmie w przeciągu nawet kilku godzin od zawarcia umowy i przejmuje dług klienta poszkodowanej firmy. Oznacza to, że dłużnik firmy zgłaszającej się do przedsiębiorstwa factoringowego ma obowiązek spłaty długu już nie firmie, która świadczyła jakąś usługę tylko faktorowi.

Factoring w obrocie występuje w trzech formach: pełnej, niepełnej oraz mieszanej.

  • Factoring pełny - jest najwygodniejszą formą dla przedsiębiorcy, gdyż faktorant, zrzeka się odpowiedzialności przede wszystkim za to, że dłużnik może być niewypłacalny. W takim przypadku przedsiębiorca nie musi oddawać kwoty stratnej faktorowi.
  • Factoring niepełny (tzw. regresywny) - polega na tym, iż w sytuacji, kiedy dłużnik nie posiada środków finansowych na spłatę długu, to faktorant ma obowiązek wzięcia odpowiedzialności za jego spłatę. W takim przypadku firma na początku otrzymuje pełne zadłużenie, które rekompensuje straty spowodowane przez dłużnika, jednak, jeśli pośrednik, nie zdoła otrzymać pieniędzy, spowodowane tym, że dłużnik jest niewypłacalny, to wtedy firma zlecająca factoring ma obowiązek oddania należności z powrotem. Można taki zabieg porównać do krótkoterminowego kredytu. Całą ta sytuację opisują warunki, które zostają podpisane przez obie strony na samym początku. Umowa wyznacza granicę, i przedstawia warunki.
  • Factoring mieszany - to połączenie factoringu pełnego i niepełnego. Faktor przejmuje ryzyko odpowiedzialności dłużnika wyłącznie do pewnej kwoty, natomiast odpowiedzialność spoczywa nadal na faktorancie. Rozwiązanie to jest rozłożeniem odpowiedzialności między faktora i faktoranta.

Źródło:  horwath.pl oraz brefaktoring.pl

Pt., 9 Lst. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa