Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Biega, krzyczy pan Hilary... jak mam nosić okulary?

Biega, krzyczy pan Hilary... jak mam nosić okulary? fotolia.pl

Wydawać by się mogło, że tak prosta czynność jak noszenie okularów nie może przysparzać problemów związanych z etykietą, jednak bardzo często zdarza się nam, popełniać gafy właśnie z okularami w roli głównej. Czy w ogóle istnieje coś takiego jak savoir vivre dotyczące ich noszenia? Odpowiedz jest prosta – tak.

Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych zasad:

1. Okulary korekcyjne:

  • Gdy używamy okularów do czytania pamiętajmy o tym, aby, gdy je zdejmiemy nie bawić się nimi (szczególnie nie powinniśmy trzymać ich w zębach).
  • Bezwzględnie nigdy, nie patrzmy sponad nich na inne osoby, bo jest to bardzo niegrzeczne, obraźliwe i w złym tonie (jeśli korzystamy z okularów do czytania, które są osadzone nisko na nosie, to w sytuacji rozmowy wypada je zdjąć).

2. Okulary przeciwsłoneczne:

  • Okulary przeciwsłoneczne powinniśmy zdjąć, podczas bezpośredniej rozmowy. Rozmawianie w ciemnych okularach, oprócz tego że jest nietaktowne, to również mało komfortowe. Dobre wychowanie zaleca zdejmowanie okularów przeciwsłonecznych w konwersacjach służbowych i w dyskusjach z przyjaciółmi.
  • Ciemne szkła muszą zniknąć z twarzy, gdy wchodzimy do pomieszczenia. W ten sposób okazujemy szacunek obecnym. W instytucjach takich jak szkoła, urzędy, w miejscu pracy jest to najbardziej wskazane. W kościele też obowiązuje taka zasada.
  • W sklepie również zaleca się zdejmowanie przyciemnianych szkieł. Chodzenie po sklepie w ciemnych okularach może nie tylko utrudniać wybór artykułów, ale także wzbudzać niepotrzebne zainteresowanie (podejrzliwość sprzedawcy względem danej osoby).
  • Zasady dotyczące okularów przeciwsłonecznych nie dotyczą kobiet, których okulary w sposób wyraźny stanowią jedną z ich istotnych ozdób. Musi to być jednak wyraźnie widać, że okulary są elementem przemyślanej kompozycji obejmującej cały strój i dodatki lub okulary te muszą być swoistym dziełem sztuki, czymś pięknym czy też wyjątkowym.
  • Noszenie okularów przeciwsłonecznych usprawiedliwione jest w sytuacji pogrzebu, żałoby oraz gdy osoba chce pozostać anonimowa.
  • Jeżeli dana osoba ze względu na chorobę nosi przyciemnione okular, również nie musi ich zdejmować. Najgrzeczniej będzie wtedy wyjaśnić sytuację (bez zbędnych szczegóły i szerokiego tłumaczenia), a rozmówca powinien to zrozumieć i uszanować.

Pamiętajmy, że aroganckie zwracanie uwagi, aby ktoś zdjął okulary jest również mało taktowne.

Źródło: spec.pl oraz savoir-vivre.com.pl

Pt., 9 Lst. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa