Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Savoir vivre w sądzie

Savoir vivre w sądzie fotolia.pl

Sąd jest poważną instytucją. Wielu przekraczając jego próg czuje się zagubionych, wielu przerażonych. Ludzie często nie wiedzą jak zachować się w Sądzie, co im wolno, czego nie wolno, a co należy.

Poniżej przedstawiamy kilka ogólnych zasad zachowania w tym miejscu:  

  1. Sąd jest poważną instytucją, toteż należy się ubrać odpowiednio, skromnie i nie wyzywająco. Dla Pań wskazane są stonowane kolory lub klasyczne kroje. Odpadają mocno wydekoltowane sukienki w jaskrawych kolorach, postrzępione dżinsy, odsłonięte ramiona i topy. Odradza się także mocnego makijażu i nadmiaru biżuterii. Panowie najlepiej jeśli włożą garnitur. Pamiętajmy, że sędzia może wyprosić z sali rozpraw nieodpowiednio ubraną osobę.
  2. Należy pamiętać o byciu punktualnym. Dobrze stawić się w sądzie na co najmniej kwadrans przed rozprawą, gdyż  daje to wystarczająco dużo czasu na przejście procedur bezpieczeństwa i znalezienie odpowiedniej sali.
  3. Przed wejściem na salę rozpraw upewniamy się, czy wyłączyliśmy wszystkie urządzenia elektroniczne (obejmuje to komórki, laptopy, iPody, odtwarzacze mp3 itp.).
  4. Niedopuszczalnym jest wnoszenie na salę rozpraw żywności i napojów, z wyjątkiem wody w uzasadnionych przypadkach (zdrowotnych, ciąży, albo w trakcie długiej rozprawy). Nie pijemy jej ostentacyjnie.
  5. W chwili wejścia sędziego należy oddać mu szacunek poprzez powstanie z miejsca i pozostanie w takiej pozycji, dopóki sędzia nie usiądzie.
  6. Na sali rozpraw obowiązuje absolutna cisza. Zanim wykonamy jakąś czynność, powinniśmy poprosić  sędziego o pozwolenie (w większości sądów brak zezwolenia np. na zabranie głosu, jest równoznaczny z poważnym naruszeniem etykiety). Odzywamy się tylko po dopuszczeniu do głosu przez sędziego!
  7. Do sędziego zawsze zwracamy się „Wysoki Sądzie”. Nie używamy zwrotu „proszę pana/pani”.
  8. Nie dyskutujemy z sędzią (nawet jeśli przegramy rozprawę, gdy sędzia podejmie decyzję nie ma już miejsca na dyskusję. To może tylko dodatkowo pogorszyć naszą sytuację. Argumenty zachowujemy na odwołanie).

Źródło: tipy.pl oraz savoir-vivre.pl

Pon., 22 Prn. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa