Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Czym różni się bungee jumping od dream jumpingu?

Czym różni się bungee jumping od dream jumpingu? fotolia.pl

Tym razem w cyklu sporty ekstremalne przyjrzymy się wybranym  aktywnością uprawianym w powietrzu. Sięgając do mitologii greckiej lot i upadek Ikara stanowią szeroko rozpowszechniony symbol ludzkiego dążenia do realizacji własnych celów wbrew naturalnemu porządkowi świata, a jednocześnie symbol nadmiernej ambicji. Współcześnie powietrze jest jedynym z żywiołów w którym dzięki technologii możemy poczuć się bardzo bezpiecznie, a jednocześnie wyjątkowo.

Bungee jumping

Skoki na Bungee są chyba najpopularniejszą dyscypliną ekstremalną. Nie ma znaczenia wiek. Nie trzeba być wysportowanym. Wystarczy zdecydować: skoczę. Co prawda często zmienia się zdanie na barierce, widząc 45-metrową przepaść, ale wtedy honor już nie pozwala cofnąć się. Jest to tez chyba najbardziej dostępny i tani sport ekstremalny.

Dream jumping

Dla tych którym dawno przestał już wystarczać zwykły skok na bungee jest kolejna propozycja. Skoki z wieżowców. Jest to propozycja godna uwagi dla amatorów mocnych wrażeń. Kiedy staje się na dachu pod nami 10 lub więcej pięter a tu trzeba skoczyć serce zaczyna mocniej bić nie mówiąc już o porządnej dawce adrenaliny jaka w tej chwili się wydziela. Skoki tego typu polegają na tym iż lina rozpięta jest pomiędzy dwoma blokami. Na początku leci się swobodnie, a dopiero nad ziemią prze-chodzimy w "lot ślizgowy" , dzięki temu wytracamy prędkość i bezpiecznie docieramy na sam dół.

Base jumping

Jeden z najniebezpieczniejszych sportów ekstremalnych. Polega na skokach z różnych obiektów, w zasadzie ze wszystkiego co jest wystarczająco wysokie. Najczęściej są to wieżowce, mosty, maszty, urwiska, wodospady... pod koniec lotu następuje otwarcie spadochronu.

Paralotniarstwo

Paralotnia pozwala człowiekowi poczuć się naprawdę wolnym. Już dawno przestała służyć jako spa-dochron, dzisiaj rekord świata w długości lotu wynosi 512 km, a rekord polski 368 km. Aby spróbować swoich sił w tym sporcie najlepiej jest zapisać się do jednego z istniejących klubów paralotniarskich istniejących w naszym kraju. Tam przejdziemy kurs i możemy zacząć szybować. Pierwszy stopień tzw. L czyli "loty wstępne" ma na celu oswojenie kandydata ze sprzętem i przygotowanie do samodzielnego latania. Nie są wymagane żadne szczególne umiejętności ani badania lekarskie, należy być po prostu w przyzwoitej formie. W Polsce obecnie najpopularniejszym miejscem do latania jest góra Żar koło Międzybrodzia Żywiec-kiego, oraz Szczyrk i Zakopane (Nosal). W rejonach równinnych popularnością cieszą się motopara-lotnie - tj. z dołączonym silnikiem.

Wystrzeliwanie

Kolejna bardzo ciekawa propozycja dla osób szukających mocnych wrażeń. Pozwól się wystrzelić nawet na 45 metrów w górę! Wygląda to tak iż pomiędzy dwoma wieżowcami rozpięte są dwie liny. Są one połączeniem gum bungee i normalnych lin statycznych. Na ziemi jest zamontowany specjalny system naciągu. Pozostaje tylko wpiąć się do uprzęży i zwolnić naciąg...

Niedz., 21 Prn. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: