Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jak grzecznie upomnieć się o zwrot pożyczonych pieniędzy

Jak grzecznie upomnieć się o zwrot pożyczonych pieniędzy fotolia.pl

Pożyczanie pieniędzy jest jednym z głównych powodów kłótni nawet pomiędzy najlepszymi znajomymi. Jeżeli pożyczyliśmy znajomemu pewną kwotę pieniędzy, a on nie spieszny się z ich oddaniem możemy wówczas upomnieć się o dług w uprzejmy ale jednocześnie stanowczy sposób. Jak to zrobić?

Poniżej przedstawiamy kilka prostych wskazówek:

  1. Na samym początku należy delikatnie dać do zrozumienia danej osobie, że nie pożyczymy jej żadnych pieniędzy, dopóki nie spłaci obecnego długu.
  2. Możemy również przypominać  o długu co 2-3 dni przez około tydzień. Jeśli wciąż znajomy nie będzie chciał spłacić długu, należy przejść do następnego kroku.
  3. Poprośmy znajomego na bok i upewnijmy się, że nikt nas nie podsłuchuje. Dajmy mu wprost do zrozumienia, że potrzebujemy pieniędzy mówiąc że nie ma nic złego w tym, że pożycza od nas  pieniądze, ale powoli tracimy cierpliwość. Następnie trzeba dodać, że potrzebujemy tych pieniędzy i chcielibyśmy je odzyskać przed upływem (i tu podajemy termin). Bądźmy uprzejmi, ale jednocześnie stanowczy. To bardzo ważne w takich sytuacjach.
  4. Po upływie danego terminu, spotkajmy się z nim ponownie, ale tym razem bądźmy bardziej stanowczy. W razie konieczności podnieśmy głos. Powiedzmy mu, że jeśli wkrótce nie odda pieniędzy, już nigdy w niczym mu nie pomożemy. Jeżeli nasz znajomy pożyczył od nas znaczną sumę pieniędzy nie podejmujmy tych działań nie wcześniej niż po upływie 2 miesięcy.
  5. Jeżeli nasz znajomy po upływie trzech miesięcy nadal nie oddał nam pieniędzy, dajmy mu do zrozumienia, że nie chcemy się z nim widzieć, dopóki nie spłaci długu. Może być to naprawdę ryzykowny krok, gdyż wszystko wtedy zależy od stopnia znajomości i wielkości pożyczonej kwoty. Zapytajmy go, czy nasza przyjaźń jest naprawdę tylko tyle warta, co suma jaką mu pożyczyliśmy.
  6. Jeżeli nadal nie odzyskaliśmy swoich pieniędzy, musimy pogodzić się z ich stratą i wyciągnąć z tej sytuacji cenne wnioski. Niech to będzie dla nas gorzka lekcja. Jeśli jednak pożyczona suma pieniędzy jest zbyt duża, możemy podjąć działania prawne w celu odzyskania należności. Pamiętajmy, że gdy korzystamy z działań prawnych musimy mieć niepodważalne dowody. Dlatego też pożyczając znajomemu większą kwotę pieniędzy, spiszmy z nim umowę, na której znajdzie się suma, jaką od nas pożycza. Umowa to największy dowód w sądzie.

Dodatkowo Pamiętajmy:

A. Oceńmy zdolności finansowe swoich znajomych przed pożyczeniem im pieniędzy. Na jaką kwotę możemy im zaufać i upewnijmy się, czy naprawdę są wypłacalni i nie będziemy mieć problemów z odzyskaniem pieniędzy.

B. Zaproponujmy podpisanie umowy terminowej i przypominajmy im w delikatny sposób o zbliżającym się terminie spłaty (nie pytajmy jednak codziennie o termin zwrotu długu, to może być bardzo irytujące).

C. Jeżeli nasz znajomy wydaje znaczne sumy na alkohol lub inne używki, potrzebuje pomocy. Może mieć on problemy z nałogami.

D. Pożyczajmy zawsze taką kwotę, z której utratą możemy się pogodzić. Nigdy bowiem nie możemy mieć pewności, że odzyskamy pieniądze z powrotem!

Źródło: tipy.pl oraz maysay.com

Czw., 11 Prn. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa