Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych chyba przesadził

Pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych chyba przesadził fotolia.pl

ZPP wnioskował do resortu pracy i polityki społecznej oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z apelem o podjęcie działań zmierzających do uruchomienia, w ramach środków będących w dyspozycji Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, programu dedykowanego administracji publicznej, skierowanego na likwidację barier architektonicznych w budynkach zajmowanych na potrzeby m.in. urzędów gmin, starostw powiatowych i urzędowe marszałkowskich.

Obecnie, bowiem wiele urzędów administracji samorządowej mieści się w budynkach liczących sobie kilkadziesiąt lub nawet kilkaset lat (objętych jest opieką konserwatora zabytków). Nakłady konieczne do dostosowania tych budynków do potrzeb osób niepełnosprawnych przekraczają finansowe możliwości samorządów.

Warto podkreślić, że od 26 listopada 2011 r. w ustawie o pracownikach samorządowych wprowadzano zasadę pierwszeństwa w zatrudnieniu na stanowiskach urzędniczych osób niepełnosprawnych.

Jednocześnie z uwagi na to, że nabór jest prowadzony w formule otwartej, a kandydat do pracy nie jest kierowany za pośrednictwem powiatowego urzędu pracy, samorządy nie mają możliwości skorzystania z możliwości zwrotu kosztów adaptacji pomieszczeń zakładu pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych, o którym mowa w art. 26 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Osoby niepełnosprawne są zarówno klientami jak i pracownikami urzędów administracji publicznej.

Zwróciliśmy się więc z prośbą o podjęcie starań zmierzających do wsparcia samorządów terytorialnych w pozyskaniu środków na adaptację budynków administracji publicznej do potrzeb osób niepełnosprawnych. Możliwość przygotowania tego typu programu sygnalizował w 2011 roku Prezes Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Z ogromnym zdziwieniem odebraliśmy więc odpowiedź na naszą prośbę, jaką przekazał nam Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

Można ją streścić w kilku słowach: program nie jest potrzebny, bowiem i tak, remontując urzędy administracji publicznej musicie je dostosowywać do potrzeb osób niepełnosprawnych. I w ten sposób koło się zamyka. Nie remontujemy budynków bo nie mamy pieniędzy, a otrzymać ich nie możemy bo nie ma programu wspierającego tego typu remonty.

Treść pisma zamieszczamy poniżej, a prosić o środki PFRON będziemy dalej.

Marek Wójcik

Wt., 6 Mrz. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: