Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ruszył proces nowelizacji ustawy o wsparciu rodziny i pieczy zastępczej

Ruszył proces nowelizacji ustawy o wsparciu rodziny i pieczy zastępczej fotolia.pl

W dniu 16 lutego br. komisje: Polityki Społecznej i Rodziny oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej przeprowadziły pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Projekt przewiduje m.in.:

  • zmianę przepisów dotyczących zatrudniania asystenta rodziny i koordynatora pieczy zastępczej,
  • umożliwienie łączenia pracy asystenta rodziny z wykonywaniem obowiązków pracownika socjalnego, jeżeli zadania te wykonywane są w różnych gminach,
  • zniesienie obowiązku zatrudniania przez powiat w każdym rodzinnym domu dziecka osoby do pomocy,
  • umożliwienie, aby w placówce opiekuńczo-wychowawczej, realizującej program naprawczy, do zakończenia tego programu, tj. do 31 grudnia 2012 r., mogło przebywać powyżej 30 dzieci.

Jak to bywa standardem w pracach Sejmu, ścierały się poglądy sprzeczne dotyczące potrzeby nowelizacji obowiązujących przepisów ustawy o wsparciu rodziny i pieczy zastępczej. Wielka szkoda, że opinia jak zwykle zależna była od politycznych, a nie merytorycznych argumentów. Drugi raz szkoda, że w dyskusji nad zmianami tej ważnej ustawy, środowisko samorządowe reprezentowane było wyłącznie przez przedstawiciela ZPP.

Po zakończeniu pierwszego czytania Komisje skierowały projekt do podkomisji nadzwyczajnej, której posiedzenie zaplanowano na 21 lutego br.

Projekt zawiera kilka propozycji postulowanych przez samorządy terytorialne (druk sejmowy nr 177 zamieszczamy poniżej), a dodatkowo ZPP zgłosił kilkanaście poprawek (także zamieściliśmy poniżej).

Przebieg prac w Sejmie będziemy na bieżąco relacjonować.

Marek Wójcik

Niedz., 19 Lt. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: