Posłowie proponują zmianę w ustawie o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje, umożliwiającą samorządowcom zasiadanie w zarządach stowarzyszeń jednostek samorządu terytorialnego prowadzących działalność gospodarczą oraz w organach zarządzających organizacji pozarządowych - prowadzących działalność non profit.
W uzasadnieniu projektu ustawy wskazano, że z kontroli przeprowadzonych przez Centralne Biuro Antykorupcyjne wynika, że zdarzają się przypadki zasiadania samorządowców m.in. wójtów, burmistrzów, prezydentów, członków zarządów powiatów i województw oraz innych osób, o których mowa w art. 2 pkt 6 - 6b ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne (Dz. U. z 2006 r. Nr 216, poz. 1584), jako przedstawicieli rad gmin, powiatów, czy sejmików w organach zarządzających stowarzyszeń prowadzących działalność gospodarczą oraz w organach zarządzających organizacji pozarządowych – prowadzących działalność non profit. Aktualne brzmienie przepisu art. 4 pkt 6 - 6b ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. nie pozwala m.in. wójtowi, burmistrzowi, prezydentowi, czy członkowi zarządu powiatu lub województwa na zarządzanie działalnością gospodarczą stowarzyszenia, czy organizacji pozarządowej lub wykonywanie przedstawicielstwa w prowadzeniu takiej działalności.
Ustawodawca nie uzależnia przekroczenia przepisów od przeznaczenia dochodów z prowadzonej działalności gospodarczej przez stowarzyszenie, czy organizację pozarządową na cele statutowe, bądź osiągania z tego tytułu dochodów przez osobę zarządzającą. Przepis wyklucza jakiekolwiek zarządzanie, czy wykonywanie przedstawicielstwa w działalności gospodarczej.
Stosowanie przez np. CBA wprost przepisu art. 4 pkt 6 w/w ustawy prowadzi do sytuacji, gdy przedstawiciel samorządu działając darmowo i w dobrej wierze na rzecz delegującej go rady traci swoje stanowisko. Intencją nowelizacji ustawy jest zapobieżenie takim przypadkom i stworzenie możliwości wymienionym samorządowcom legalnego wykonywania w imieniu swojego samorządu terytorialnego funkcji zarządzania lub wykonywania przedstawicielstwa w organie stowarzyszenia, czy też organizacji pozarządowej, oczywiście bez otrzymywania jakiejkolwiek gratyfikacji. Wprowadzenie w życie zaproponowanej zmiany wprowadzi jasne i czyste zasady wykonywania przez samorządowców zleconych im przez organy uchwałodawcze czynności. W uzasadnieniu wskazano, że ustawa już dzisiaj przewiduje wyjątki od omawianej zasady (np. art. 6 ust. 1 i 2). Nowelizacja wprowadziłaby jeszcze jeden dodatkowy wyjątek.
Bernadeta Skóbel