Związek Powiatów Polskich niezmiennie działa na rzecz rozwoju samorządności, w tym szczególnie – co naturalne – powiatowego. Oznacza to codzienną pracę Związku, negocjacje i uzgadniania ze przedstawicielami Parlamentu i administracji centralnej rozwiązań służących samorządności. W sytuacjach szczególnych wymaga to zajęcia stanowiska w sprawie fundamentalnych działań na rzecz wspólnot lokalnych.
Stanowiskiem takim jest tzw. Deklaracja legionowska, przyjęta przez Zarząd Związku Powiatów Polskich, w czerwcu 2013 roku.
Jest to dokument traktujący o koniecznych zmianach w funkcjonowaniu jednostek samorządu terytorialnego oraz wskazujący, że bez ich wprowadzenia, niemożliwe będzie zachowanie dotychczasowej dynamiki wzrostu i rozwoju kraju.
Nazwa tego dokumentu nieprzypadkowo nawiązuje do miejsca, w którym obradował Zarząd Związku Powiatów Polskich. Powiat legionowski, jest bowiem jednym z rozwijających się najbardziej dynamicznie, w skali kraju. Corocznie przybywa w nim od 2 – 3 tys. mieszkańców, wydawane jest ponad 5 tys. pozwoleń na budowę i oddawanych jest ponad 1000 mieszkań.
Jan Grabiec, od roku 2006 pełniący funkcję Starosty legionowskiego o dążeniach władz powiatu mówi tak: Uznaliśmy, że naczelną zasadą działania administracji samorządowej powinna być otwartość na ludzi. W najbardziej podstawowym wymiarze "administracja" to "służba". Organy samorządu powinny więc dobrze rozpoznać potrzeby swoich wspólnot i znaleźć, w dialogu ze społecznością, najlepsze sposoby ich realizacji.
Zachęcamy do zapoznania się z „Deklaracją Legionowską” (pełną jej treść zamieszczamy poniżej), uzupełniania o kwestie szczegółowe dotyczące pojedynczych wspólnot samorządowych oraz przyjmowania w formie stanowiska organów powiatu.