Ilu Polaków potrzeba by zmienić prawo w UE? Otóż wystarczy ich właśnie tylko 38 250. To minimalna liczba deklaracji, które zgromadzić należy w Polsce, by poprzeć europejską inicjatywę obywatelską.
Taka inicjatywa obywatelska to instrument oferujący obywatelom UE możliwość wpływu na prawo obowiązujące na terenie Unii (umożliwia m.in. wezwanie Komisji Europejskiej do zaproponowania przepisów unijnych w kwestiach, w których posiada ona kompetencje do stanowienia prawa).
Należą do nich między innymi: zdrowie publiczne, ochrona środowiska, rolnictwo czy transport.
Europejska inicjatywa obywatelska to pierwsze i jedyne na świecie zastosowanie zasad demokracji bezpośredniej na szczeblu międzynarodowym.
Podobne mechanizmy, pozwalające grupom obywateli na uczestniczenie w kształtowaniu prawa poprzez możliwość występowania z inicjatywą ustawodawczą, funkcjonują na poziomie krajowym w 13 państwach UE, w tym w Polsce.
Warto poznać szczegóły procesu występowania z tego typu inicjatywą obywatelską. Mimo, że trzeba się będzie sporo natrudzić zanim spełni się warunki formalne. Warunki te podajemy za portalem www.ec.europe.eu
By wystąpić z inicjatywą należy zorganizować komitet obywatelski składający się z co najmniej siedmiu obywateli UE zamieszkałych w siedmiu różnych państwach członkowskich. Projekt inicjatywy musi poprzeć (podpisać deklarację poparcia) co najmniej milion obywateli UE pochodzących z przynajmniej 7 spośród 27 państw członkowskich. Dla każdego z państw określono minimalną liczbę deklaracji, jakie trzeba w nim zgromadzić. W przypadku Polski jest to 38 250 deklaracji.
Tak więc mili Państwo, jeśli chcecie wyartykułować swoje opnie, potrzeby, obawy i zainicjować ogólnoeuropejską debatę na ich temat to skorzystajcie z mechanizmu europejskiej inicjatywy obywatelskiej.
Rafał Rudka, Marek Wójcik