Niespodzianką była pierwsza przymiarka zmian w systemie pomocy społecznej, zaprezentowana przez przedstawicieli resortu pracy i polityki społecznej w trakcie prac Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
Dodajmy niespodzianką pozytywną, ze względu na skalę i kierunek przedstawianych propozycji. Może nie szykuje się nam bowiem jeszcze rewolucja, ale z pewnością ogromny krok w kierunku dostosowania pomocy społecznej do realiów dynamicznie zmieniającego się społeczeństwa. Prezentacja ta otwiera dyskusję nad założeniami do gruntownej nowelizacji ustawy o pomocy społecznej, które – według zapewnień resortu – powinny powstać na przełomie 2012 i 2013 roku.
Niespodzianką także dlatego, że – w dobie jakże powszechnej ucieczki od podejmowania odważnych decyzji – w prezentacji Krystyny Wyrwickiej, Dyrektora Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej MPiPS, znalazły się takie właśnie daleko idące i ciekawe propozycje.
Wśród nich są:
- udoskonalenie, upowszechnienie i ułatwienie rozwoju środowiskowych form instytucjonalnych realizujących działania profilaktyczne,
- modyfikacja struktury organizacyjnej pomocy społecznej,
- określenie nowego modelu gminnego systemu pomocy społecznej,
- otwarcie na sektor prywatny w systemie pomocy społecznej,
- zmiany w zakresie funkcjonowania i finansowania domów pomocy społecznej.
Przedstawiamy poniżej treść prezentacji resortu pracy i polityki społecznej, prosząc o udział w dyskusji nad jej treścią. Ewentualne uwagi proszę przesyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Marek Wójcik