Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zmiany w Kodeksie postępowania karnego

Zmiany w Kodeksie postępowania karnego fotolia.pl

Rząd zaakceptował przepisy, które usprawnią działania organów procesowych i będą korzystne dla polskich obywateli objętych postępowaniem karnym. Przedstawione rozwiązania wynikają z wdrożenia do polskiego prawa przepisów europejskich.

Nowe regulacje pozwolą uniknąć sytuacji, gdy w dwóch (lub więcej) państwach UE równolegle prowadzone są postępowania karne przeciwko tej samej osobie o ten sam czyn, a w konsekwencji wydane zostają wyroki skazujące za to samo. Po zmianach każde z państw członkowskich UE będzie mogło - po dokonaniu uzgodnień z innym państwem - przekazać do dalszego prowadzenia wszczęte postępowanie karne, a tym samym zakończyć to, które samo prowadziło. Możliwe stanie się także przekazanie nadzoru nad wolnościowymi środkami zapobiegawczymi do państwa stałego pobytu oskarżonego w przypadku sprawców mniej poważnych czynów. Zagwarantuje to sprawny tok postępowania karnego.

Nowe regulacje umożliwią obniżenie kosztów postępowań karnych, które nie będą już prowadzone w tej samej sprawie równolegle w różnych państwach. Przyczynią się też do wzmocnienia i ułatwienia bezpośredniej współpracy polskich organów sądowych z ich odpowiednikami w państwach UE - bez pośrednictwa szczebla centralnego (ministra sprawiedliwości), jak to miało miejsce w przypadku tradycyjnej, opartej o umowy międzynarodowe, współpracy w sprawach karnych.

Źródło: KPRM

Czw., 7 Czrw. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka