W dniach od 29 do 31 maja odbyła się kolejna, trzecia już edycja Kongresu Regionów w Świdnicy. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.
Kongres Regionów to wielkie, doroczne spotkanie prezydentów, burmistrzów, wójtów, starostów, marszałków oraz kluczowych osób w urzędach gminnych, miejskich, powiatowych, wojewódzkich (sekretarze, skarbnicy, naczelnicy departamentów promocji i pozyskiwania inwestorów, etc.), z przedstawicielami szeroko rozumianego biznesu. Głównym organizatorem tego spotkania jest koncern prasowy Axel Springer, a jego partnerzy merytoryczni to Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej, Związek Powiatów Polskich i Związek Miast Polskich. Hasło tegorocznego kongresu to „Samorząd – Inwestycje – Rozwój”.
Związek Powiatów Polskich przygotował i przeprowadził w ramach Kongresu trzy panele tematyczne:
- Samorządność dla solidarności – powiat „polis” – wspólnota mieszkańców;
- 15 lat po reformie administracyjnej. Od ambitnych planów do trudnej rzeczywistości.;
- Czy samorządy potrafią zarządzać szpitalami? Praktyki, które odpowiedzą na to pytanie.
Ich przebieg został opisany w innym miejscu.
Ważnym wydarzeniem z punktu widzenia samorządu było podsumowanie Karty Świdnickiej, podpisanej w blasku fleszy rok temu. Karta Świdnicka opierała się na czterech podstawowych zasadach: partycypacji, decentralizacji, samostanowienia i solidarności.
Kartę Świdnicką omawiali po roku jej funkcjonowania na specjalnym panelu III Kongresu Regionów Arkadiusz Wiśniewski, wiceprezydent Opola, Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic, Andrzej Porawski, dyrektor Biura Związku Miast Polskich, Ryszard Grobelny, prezydent Poznania, Teresa Mazurek, wójt gminy Świdnica i Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy. Dyskusję poprowadził dziennikarz Neewsweek Polska Ryszard Holzer. Stopień realizacji Listy Postulatów był monitorowany przez rok, a wyniki realizacji przedstawił w skrócie prezydent Ireneusz Pałac - Jest Karta Świdnicka, tylko szkoda, że niewiele udało się zrealizować – mówił. Zdaniem prezydenta, był to dokument, który miał określać zasady funkcjonowania dobrego samorządu. Jak się okazało, próba integrowania środowiska samorządowego udała się, lecz wciąż występuje brak partnerstwa i porozumienia między samorządami. Tymczasem dyskurs publiczny na ten temat zdominował problem propozycji rządu, który chce ograniczyć swobodę inwestowania przez samorządy.
Parodniowy Kongres zakończyło uroczyste wręczenie nagród w prowadzonych przez ZPP rankingach gmin i powiatów oraz energii odnawialnej.