10 maja w warszawskim hotelu Gromada odbył się Dzień Informacyjny LIFE+. LIFE+ jest jedynym instrumentem finansowym Unii Europejskiej koncentrującym się wyłącznie na współfinansowaniu projektów w dziedzinie ochrony środowiska. Jego głównym celem jest wspieranie procesu wdrażania wspólnotowego prawa ochrony środowiska, realizacja polityki ochrony środowiska oraz identyfikacja i promocja nowych rozwiązań dla problemów dotyczących ochrony środowiska.
W szczególności, LIFE+ wspiera wdrażanie szóstego Programu Działania Środowiskowego Wspólnoty (6th EAP, 2002–2012), włącznie z jego strategiami tematycznymi, oraz zapewnia wsparcie finansowe dla środków i przedsięwzięć wnoszących wartość dodaną w dziedzinie ochrony przyrody i środowiska państw członkowskich UE. Program ten będzie realizowany w latach 2007 – 2013 i stanowi kontynuację programu LIFE, realizowanego w latach 1992 - 2006.
Instrument finansowy LIFE+ jest bardzo wymagającym programem, obejmującym różnorodne zagadnienia poczynając od ochrony przyrody i różnorodności biologicznej, przez zmiany klimatu, ochronę powietrza, ochronę gleb i wód, przeciwdziałanie hałasowi, ochronę zdrowia aż po działania mające na celu wzrost świadomości społecznej w dziedzinie środowiska.
Jako że w tym roku przypada dwudziestolecie istnienia LIFE+, historię i oosągnięcia tego instrumentu finansowego przypomniał Joaquim Capitao, Zastępca Dyrektora Life Przyroda, który na tym spotkaniu reprezentował Komisję Europejską. W swojej prezentacji przedstawił on różnorodne działania finansowane przez LIFE+. Przez 20 lat dofinansowano 1940 projektów na ponad 4 miliardy euro. W dziedzinie ochrony środowiska dwoma najważniejszymi priorytetami była ochrona wody reedukacja odpadów. LIFE+ finansował również ponad 8 procent sieci Natura 2000 i zrekultywował ponad 320 000 hektarów. Spektakularnym osiągnięciem programu w komponencie LIFE Natura było uratowanie walenia małego w Morzu Północnym, który ze statusu zagrożonego wyginięciem oczekuje nawet na zdjęcie nad nim ochrony.
Warto w tym miejscu dodać, że Związek Powiatów Polskich uczestniczy jako partner w projekcie „Dobry Klimat dla Powiatów”. Liderem jest Instytut na Rzecz Ekorozwoju.
Podczas konferencji szczegółowo została przedstawiona przez Andrzeja Mutera, Kierownika Wydziału ds. Projektów UE Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, struktura Instrumentu Finansowego LIFE+. Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej instrumentu, pod adresem www.nfosigw.gov.pl/life. Polecamy tę stronę wszystkim zainteresowanym działaniami na rzecz ochrony środowiska i klimatu.
W drugiej części konferencji zostały przedstawione przykładowe projektu, jako dobra praktyka w aplikowaniu o fundusze z Instrumentu Finansowego LIFE+. Zaprezentowano dwie realizacje: „Renaturyzacja sieci hydrograficznej w Basenie Środkowym doliny Biebrzy. Etap I” oraz „Instalacja demonstracyjna wytwarzania kruszyw lekkich z osadów ściekowych i krzemionki odpadowej”. Swoistym wyróżnieniem była prezentacja wniosku Instytutu na Rzecz Ekorozwoju i Związku Powiatów Polskich we wspomnianym już projekcie „Dobry Klimat dla Powiatów”. Wniosek nasz został przedstawiony jak przykładowy dla podmiotów chcących aplikować o dofinansowanie z Instrumentu Finansowego LIFE+.