Prezydent RP B. Komorowski podpisał ustawę z dnia 16 marca 2012 r. o likwidacji delegatur terenowych ministra właściwego do spraw Skarbu Państwa. Przedmiotowa ustawa ma przede wszystkim na celu likwidację delegatur terenowych ministra właściwego do spraw Skarbu Państwa.
Zgodnie z ustawą z dnia 8 sierpnia 1996 r. o zasadach wykonywania uprawnień przysługujących Skarbowi Państwa obecnie funkcjonuje 13 delegatur terenowych ministra właściwego do spraw Skarbu Państwa. Delegaturami kierują dyrektorzy delegatur, którzy wykonują w imieniu ministra właściwego do spraw Skarbu Państwa zadania i kompetencje określone w powyższej ustawie. Uchwalona obecnie ustawa ma na celu dokonanie likwidacji delegatur, z jednoczesnym przyjęciem rozwiązania, iż zadania realizowane dotychczas przez likwidowane delegatury zostaną przejęte przez ministra właściwego do spraw Skarbu Państwa oraz przez wojewodów.
W związku z powyższym w ustawie wprowadzono regulacje dotyczące zadań wykonywanych przez wojewodów w zakresie uprawnień przysługujących Skarbowi Państwa. Będą to przede wszystkim uprawnienia związane z gospodarowaniem mieniem, postępowaniami upadłościowymi czy spadkowymi w określonym w ustawie zakresie dotyczącym Skarbu Państwa. Ponadto jeżeli w skład mienia, którym będzie gospodarował wojewoda będą wchodziły nieruchomości, wówczas to wojewoda będzie decydował o sposobie ich zagospodarowania. W uchwalonej ustawie został również zmieniony zakres obowiązków sprawozdawczych podmiotów gospodarujących powierzonym im mieniem Skarbu Państwa. Ustawa wprowadza bowiem w miejsce obowiązkowego składania informacji zapis, iż sprawozdania takie będą składane na żądanie ministra Skarbu Państwa i to minister Skarbu Państwa będzie obecnie określał zakres, formę i termin złożenia takiego sprawozdania.
Zmiany innych ustaw są konsekwencją powierzenia wojewodom zadań z zakresu uprawnień przysługujących Skarbowi Państwa. Dotyczy to zmiany ustawy o przedsiębiorstwach państwowych oraz ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji. Oprócz kwestii związanych z likwidacją delegatur ustawodawca dokonał uchylenia dwóch delegacji do wydania aktów wykonawczych, których wydanie stało się zbędne z uwagi na fakt obowiązywania już określonych regulacji ustawowych.
W uchwalonej ustawie nałożono na dyrektorów delegatur obowiązek przekazania właściwym wojewodom do dnia 30 kwietnia 2012 r. określonej dokumentacji dotyczącej spraw, którymi po wejściu w życie ustawy będą się zajmowali wojewodowie.
Zgodnie z uzasadnieniem celem ustawy jest zracjonalizowanie struktur administracji publicznej. W uzasadnieniu do ustawy wskazano, iż ze względu „na zaawansowanie procesu przekształceń własnościowych oraz zmniejszającą się liczbę nadzorowanych podmiotów, a co z tym związane zadań delegatur, nie ma uzasadnienia do dalszego ich utrzymywania oraz ponoszenia z tego tytułu wydatków". W trakcie dyskusji nad projektem ustawy wskazywano, iż o ile na początku lat 90-tych funkcjonowało niemal 9 tysięcy przedsiębiorstw państwowych, które podlegały nadzorowi państwowemu to obecnie liczba takich podmiotów jest mniejsza niż 100 (przy czym część z nich jest w trakcie likwidacji lub w upadłości).
Ustawa wchodzi w życie z dniem 30 kwietnia 2012 r.
Źródło: Kancelaria Prezydenta RP