Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Przewodniczący Zarządu Fundacji "BARKA" o samorządzie, społeczeństwie obywatelskim i DWW

Przewodniczący Zarządu Fundacji fotolia.pl

Dziękujemy za bardzo ciepły i życzliwy komentarz na temat Dziennika Warto Wiedzieć jaki skierował do naszej Redakcji Przewodniczący Zarządu Fundacji "BARKA", Członek Zarządu "Sieci Współpracy Barka", Pan Tomasz Sadowski.

 Prezentujemy fragmenty tego listu, bowiem zawiera on wiele ciekawych refleksji dotyczących życia społecznego, a w szczególności roli pojedynczego mieszkańca we lokalnej wspólnocie samorządowej oraz relacji obywatel, a władze samorządowe.

Redakcja Dziennika Warto Wiedzieć


 

Szanowni Państwo,

Od 09.04.12 otrzymuję bardzo wartościowy biuletyn Związku Powiatów Polskich : „Dziennik Warto Wiedzieć".

Jako Sieć Barka jesteśmy zdecydowanie zainteresowani rozwojem gmin i powiatów.

ZPP przez wiele lat będzie naszym najpoważniejszym partnerem publicznym.

Mamy od 21 lat administrację publiczną zdecentralizowaną na poziom gmin, od 12 lat na poziomie powiatów i regionów, ale do tego mamy jeszcze ciągle "słabiutki samorząd" który stanowią sami mieszkańcy (obywatele) gmin i powiatów.

To gminy i powiaty jak mówią "twórcy reformy samorządowej" załatwiają wszystkie sprawy obywateli, a jako realizatorów nie mieli na uwadze wyłącznie wybranych przedstawicieli administracji rad samorządowych.

Od 2004 Gminy i Powiaty wspierane są przez Sieć Barki i partnerów, aktualnie w ramach programu 1.19 i w projektach Akademii Solidarności oraz WCES.

Najbliższe strategiczne spotkanie (...) dotyczyć będzie "partnerstw powiatowych i gminnych".

Następnie spotykamy się na konferencji wielkopolskich powiatów w Poznaniu "Samorządność dla Solidarności" 17.05.12 (organizatorzy: Barka i ZPP).

W przesłanych biuletynach bardzo interesujące są stanowiska i opinie ZPP z Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu.

Uważam, że jako obywatele zorganizowani w rożnych obszarach życia (w stowarzyszeniach, fundacjach, partnerstwach, przedsiębiorstwach społecznych itp.), tworzymy samorząd i jesteśmy jego zasobem, zatem mamy obowiązek animować, wspierać i motywować administrację samorządową (wszystkich szczebli) w lobbowaniu koniecznych zmian ustrojowych na poziomie rządowym i parlamentarnym.

(...) Zapewne ten dialog samorządowo-rządowy w Komisji Wspólnej powinien być wspierany przez SENAT (jak to jest w Niemczech). Niestety nasz Senat nie jest jeszcze Izbą Samorządową.

Stad wiele starań "utyka" na poziomie rządowym, co odczuwamy na własnej skórze jako samorządowi obywatele. (...)

Pozdrawiam

Tomasz Sadowski
Przewodniczący Fundacji „Barka"
Członek zarządu „Sieci Współpracy Barka"

Wt., 24 Kw. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka