Jaworzno w województwie śląskim opracowuje właśnie nowe studium komunikacyjne dla miasta. Wśród pomysłów pojawiły się nawet bardzo ambitne plany, jak stworzenie dwóch linii tramwajowych zasilanych energią słoneczną, za przejazdy którymi mieszkańcy nie będą musieli płacić. Jak podkreśla Tomasz Tosza, główny specjalista ds. inwestycji kluczowych w Urzędzie Miasta Jaworzna, takie rozwiązanie może pozwolić na niezależność miasta od paliw kopalnych.
Jaworzno przygotowuje się do budowy dwóch linii tramwajowych do 2016 roku. Jak czytamy w artykule, lepsza komunikacja w mieście ma zachęcić mieszkańców Krakowa do podejmowania decyzji o zakupie mieszkań w Jaworznie, które w dobie szybkiej suburbanizacji staje się doskonałą alternatywą dla dalekich osiedli w obrębie stolicy Małopolski. W artykule czytamy, że mieszkańcy Krakowa często dokonują wyboru i zamiast 30 metrowej kawalerki w stolicy województwa, wolą kupić dużo większe mieszkanie na jej przedmieściach.
Na budowę nowych połączeń komunikacyjnych miasto chce pozyskać pieniądze z Unii Europejskiej. Tomasz Tosza zaznacza jednak, że Unia nie zgodzi się dofinansować w przyszłej perspektywie zakup autobusów zasilanych paliwami kopalnymi, dlatego też w Urzędzie Miasta coraz częściej mówi się o transporcie bezemisyjnym, na który z pewnością będą środki unijne. „Przy obecnym spadku cen fotowoltaiki budowa elektrowni słonecznej, która dostarczałaby energii na potrzeby całej sieci tramwajowej to koszt około 5,3 mln złotych. Tymczasem na paliwo dla autobusów miasto wydaje 7 mln złotych rocznie" – czytamy.
Pomysł stworzenia linii tramwajowych zasilanych energią słoneczną ma przynieść także wymierne korzyści pasażerom. „Przyglądamy się rozwiązaniu, w którym płaci się za dojazd do tramwaju, a opłata za sam przejazd tramwajem jest symboliczna albo w ogóle jej nie ma. Jak w windzie czy na ruchomych schodach – przekonują radni.
Żródło: www.pi.gov.pl, autor: Izabela Rutkowska - na podstawie artykułu „Darmowy tramwaj na energię słoneczną w Jaworznie?", Biznes Onet.pl, 04.04.2012 r