Na łamach DWW zachęcamy samorządy do zmiany podejścia w rozwiązywaniu lokalnych problemów - z podejmowania samotnej walki na rzecz budowania ponadlokalnych partnerstw, wspólnego opracowania strategii rozwoju obszaru funkcjonalnego obejmującego kilka jednostek i przygotowania ponadlokalnych projektów, rozwiązujących wspólne problemy kilku samorzadów.
Marszałek Małopolski Marek Sowa konsultuje z samorządowcami w regionie założenia Subregionalnego Programu Rozwoju na nowy okres polityki spójności 2014–2020. Podejście subregionalne, zdaniem marszałka, warto budować z powodu zróżnicowania przestrzennego Małopolski, co oznacza potrzebę różnicowania polityki. Subregionalny Program Rozwoju zakłada wsparcie projektów, które wynikają z takiego zintegrowanego podejścia i wzmacniają potencjał gospodarczy poszczególnych subregionów. Marszałek przedstawił również przykłady projektów subregionalnych, które otrzymały dofinansowanie w ramach Małopolskiego Programu Rozwoju Operacyjnego oraz wymienił adresatów subregionalnej oferty.
Konferencje subregionalne
Dyskusja o rozwoju subregionów Małopolski organizowana jest na subregionalnych konferencjach, które rozpoczynają prace nad wspólnym przygotowaniem programów rozwoju dla poszczególnych obszarów województwa. Drugą z cyklu konferencji odbyła się 27 marca w Krakowie. Było to drugie z pięciu zaplanowanych spotkań. Pierwsze miało miejsce 21 marca w Oświęcimiu. Kolejne dotyczyć będą rozwoju subregionów: sądeckiego, tarnowskiego i podhalańskiego. Na krakowskim spotkaniu wnioski i rekomendacje z przeprowadzonych prac analitycznych dotyczących subregionów ze szczególnym naciskiem na wyniki dotyczące Krakowskiego Obszaru Metropolitalnego przedstawił dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej UMWM Jakub Szymański. – Badania potwierdziły zasadność rozwoju tych kierunków, o których debatowaliśmy już wcześniej – powiedział portalowi Związku Województw Jakub Szymański. Jeżeli chodzi o Krakowski Obszar Metropolitalny najważniejsze założenia dotyczą m.in. rozwoju Krakowa w kierunku metropolii na skalę Europejską, założenie, by uczelnie wyższe stały się transferem wiedzy i innowacji, wzrost atrakcyjności inwestycyjnej KOM, czy stworzenie i wykreowanie markowych produktów turystycznych Krakowa. Prof. Aleksander Noworól, dyrektor Instytutu Spraw Publicznych UJ, przedstawił natomiast wnioski z badań fokusowych przeprowadzonych w subregionach. Badania dotyczyły warunków życia i pracy, potencjału kapitału ludzkiego, barier administracyjnych, warunków prowadzenia działalności gospodarczej i rozwoju turystyki w województwie małopolskim.
Źródło: zwrp.pl