Urzędnicy uczestniczący w projekcie "Kompetencje i przejrzystość JST - kluczem do rozwoju lokalnego" uczą się nowoczesnych narzędzi służących do podnoszenia jakości wykonywanych zadań przez jednostki samorządu terytorialnego, wykorzystywania możlwiości jakie dają stowarzyszenia samorządów w odniesieniu do wykonywanych zadań publicznych, a także próbuja określić dobre praktyki funkcjonujące w jednostkach w których pracują.
Forum JST i Organizacji JST
Spotkania przedmiotowego Forum zostały zainaugurowane jesienią ubiegłego roku, a w dniu 27 maja br. w Urzędzie Miasta w Strykowie odbyło się kolejne z nich. Organizatorem był Związek Powiatów Polskich oraz Burmistrz Miasta-Gminy Stryków.
Przedmiotowe Forum poświęcone było dyskusji nad sposobem wypełniania zadań ustawowych oraz służyło wymianie dobrych praktyk przez samorządy biorące udział w projekcie "Kompetencje i przejrzystość JST - kluczem do rozwoju lokalnego".
Podczas przedmiotowego Forum Burmistrz Strykowa Andrzej Jankowski zaprezentował walory miasta, wskazał także perspektywy jego rozwoju, akcentując głównie aspekt sąsiedztwa z przebiegającym skrzyżowaniem autostrad A1 i A2, a co za tym idzie możliwościami tworzenia stref przemysłowych w gminie.
- To co dzieje się u nas będzie procentowało także efektami w gminach ościennych - mówił Burmistrz. - Zachęcamy do czerpania z tych naszych doświadczeń, dotyczących funkcjonowania strefy ekonomicznej, zagospodarowania terenów inwestycyjnych, czy samego kontaktu z inwestorem - gdyż mamy opracowaną swoją własną ścieżkę postępowania, która jest naszym zdaniem dobra, gdyż sprawdziła się w praktyce - dodał.
Moderator Forum Tadeusz Narkun, ze Związku Powiatów Polskich, w swoim wystąpieniu podkreślił rolę i znaczenie stowarzyszeń samorządów w wykonywaniu zadań przez jednostki samorządu terytorialnego - odnosząc się do konkretnych praktycznych przykładów.
W kolejnej części Rafał Rudka ze Związku Powiatów Polskich przedstawił zebranym nowoczesne narzędzia podnoszenia jakości wykonywanych zadań przez jednostki samorządu terytorialnego opierając swoją prezentację także na konkretnych wizualizacjach wygenerowanych na podstawie danych zaczerpniętych z samorządów uczestniczących w projekcie, a obrazujących praktyczne możliwości korzystania z zaprezentowanych narzędzi.
Następnie T. Narkun zaprezentował platformę internetową - Forum Jednostek Samorządu Terytorialnego, powstałą w ramach przedmiotowego projektu.
Na zakończenie eksperci zajmujący się wspieraniem urzędów w definiowaniu i przygotowywaniu dobrych praktyk dokonali wsprowadzenia w temat oraz ustalili zasady współpracy w tym zakresie. Wszystkie dobre praktyki zostaną na koniec zebrane i opublikowane
Ostatnim akcentem spotkania był głos Cezarego Dzierżka, Prezesa Stowarzyszenia Powiatów i Gmin Dorzecza Bzury, który podkreślił dużą rolę realizowanego projektu. - Projekt ma wzbogacić umiejętności i instrumenty stosowane dzisiaj przez administrację samorządów do załatwiania najpotrzebniejszych spraw społeczności - mówił C. Dzierżek. - Już dziś można powiedzieć, że choćby zdiagnozowanie stanu umiejętności w poszczególnych samorządach już jest pewnym krokiem i wiedzą w stronę: co poprawić?, na co należy zwrócić uwagę?, w jakich obszarach skuteczeni działać żeby osiągać lepsze efekty i lepsze zadowolenie lokalnych społeczności? - dodał.
Projekt realizowany jest w ramach Priorytetu V POKL "Dobre rządzenie", działanie 5.2 "Wzmocnienie potencjału administracji samorządowej", poddziałanie 5.2.1 "Modernizacja zarządzania w administracji publicznej"
Partnerzy projektu: Stowarzyszenie Powiatów i Gmin Dorzecza Bzury (lider), Związek Powiatów Polskich, Uczelnia Łazarskiego, CASE Doradcy sp. z o.o.