Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Partnerstwo jst: Program rozwoju turystyki w obszarze Kanału Elbląskiego i Pojezierza Iławskiego

Partnerstwo jst: Program rozwoju turystyki w obszarze Kanału Elbląskiego i Pojezierza Iławskiego fotolia.pl

Powszechna jest opinia, że partnerstwo nie jest najsilniejszą stroną polskich samorządów i raczej nie potrafimy ze sobą współpracować. Choć może liczba związków międzygminnych wskazywałaby co innego - w wykazie resortu administracji znajduje się 300 związków międzygminnych (w tym ponad 70 już zlikwidowanych), oraz dwa związki celowe powiatów.

Jako jeden z przykładów dobrej współpracy zaprezentowany został w kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Związek Gmin Kanału Ostródzko-Elbląskiego i Pojezierza Iławskiego. Członkami Związku są samorządy Elbląga, Iławy, Ostródy oraz gminy Morąg, Miłomłyn, Pasłęk, Małdyty, Ostróda, Rychliki oraz Zalewo. Główne cele działalności statutowej to promocja Kanału Elbląskiego i Pojezierza Iławskiego, tworzenie warunków do jego zagospodarowania oraz rozwoju turystyki. Decyzji o przystąpieniu do wspólnego opracowania Programu, towarzyszyło przekonanie o ogromnej wartości historycznej i kulturowej najciekawszego szlaku wodnego w kraju oraz o fundamentalnym znaczeniu Kanału dla rozwoju gospodarki turystycznej przyległego obszaru. Zintegrowany program rozwoju turystyki Kanału Elbląskiego i Pojezierza Iławskiego na lata 2004-2006 z perspektywą lat 2007-2013 obejmuje samorządy z terenu trzech powiatów: ostródzkiego, iławskiego i elbląskiego. Beneficjentami programu jest 15 samorządów z obszarów nadkanałowych (1 wojewódzki, 3 powiatowe, 11 miejskich i gminnych). Jak twierdzą sami samorządowcy, to bezprecedensowy przykład współpracy wielu gmin w przygotowaniu programu, którego łączna wartość wyniosła ponad 300 mln zł. W jego skład weszło 35 projektów, obejmujących szereg działań zawartych w osiach priorytetowych: „Turystyka”, „Infrastruktura transportowa regionalna i lokalna”, „Rozwój, restrukturyzacja i rewitalizacja miast”, „Środowisko przyrodnicze”.

Program zintegrowany

Zintegrowany program rozwoju turystyki w obszarze Kanału Elbląskiego i Pojezierza lławskiego  jako projekt lokalny w RPO Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 wywodzi się z Programu rozwoju turystyki w obszarze Kanału Elbląskiego i Pojezierza Iławskiego, który został opracowany na lata 2004-2006 z perspektywą lat 2007-2013. Realizacja programu została podzielona na trzy strumienie finansowania:

Rewitalizacja Kanału - znalazła dofinansowanie w kwocie 57 mln zł w ramach PO Innowacyjna Gospodarka, a umowa na realizację została podpisana 4 lipca 2011 roku między Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Gdańsku, a  Polską Organizacją Turystyczną w Warszawie. Projekt obejmuje modernizację 5 pochylni, 4 śluz, odmulanie Kanału i umacnianie brzegów na odcinkach modernizacji oraz budowę muzeum Kanału Elbląskiego, oznakowanie jako atrakcji turystycznych.

Rozwój obszarów wiejskich - został objęty Zintegrowaną Strategią Rozwoju Obszarów Wiejskich Kanału Elbląskiego, opracowaną i zrealizowaną w latach 2007-2008 i na 2007-2015 z kwotą dofinansowania ponad 13 mln. Korzysta z tego 11 gmin wokół Kanału Elbląskiego tj.: Elbląg, Gronowo Elbląskie, Iława, Kisielice, Małdyty, Markusy, Miłomłyn, Pasłęk, Rychliki, Susz, Zalewo.

Lokalny projekt zintegrowany rozwój turystyki w obszarze Kanału Elbląskiego i Pojezierza Iławskiego, finansowany w ramach RPO Warmia i Mazury 2007-2013, obejmuje samorządy członkowskie Związku Kanału Ostródzko-Elbląskiego i Pojezierza Iławskiego. Przykładowe inwestycje w ramach zintegrowanego projektu to: budowa stanicy wodnej wraz z pomostami i punktem odbioru nieczystości płynnych i stałych; zagospodarowanie turystyczne jeziora w centrum miasta – Ostróda; budowa i wyposażenie amfiteatru na 2500 miejsc- Ostróda; budowa fontanny w Ostródzie i zagospodarowanie turystyczne nabrzeża jeziora Drwęckiego w Ostródzie – budowa parkingów, umocnienie linii brzegowej wraz z promenadą, budowa ścieżek rowerowo-pieszych, zaplecze sanitarne dla turystów, monitoring; budowa nowych statków pasażerskich Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej – Ostróda; budowa obwodnicy – Iława; rozbudowa dróg wojewódzkich nr 526, 527; przebudowa dróg powiatowych, gminnych, remonty dróg, mostu – Ostróda; budowa bazy rekreacyjno-biwakowej przy pochylni Buczyniec; budowa bazy do obsługi indywidualnego ruchu turystyki wodnej w Miłomłynie; zagospodarowanie turystyczne nabrzeża, budowa ścieżek rowerowych – Iława; zintegrowany system promocji turystycznej obszaru Kanału Elbląskiego, w tym  budowa 3 makiet pochylni – urządzeń kanałowych, budowa 3 stoisk wystawienniczych, wydanie mapy i przewodnika, strona www.krainakanaluelblaskiego.pl; urządzenie ogólnodostępnych plaż; odbudowa Ratusza Staromiejskiego – Elbląg; budowa bazy obsługi sportów wodnych Truso – Elbląg; remont murów obronnych – Pasłęk; przebudowa sali widowiskowo-kinowej – Pasłęk; rozwój żeglarstwa lodowego (zakup bojerów) – Ostróda.

źródło: www.kanal-elblaski-lgd.pl www.zwiazekkanalu.pl

Wt., 13 Mrz. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża