Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

17 kilometrów nowej trasy. Kiedy ruszy budowa obwodnicy Krotoszyna?

17 kilometrów nowej trasy. Kiedy ruszy budowa obwodnicy Krotoszyna? fot.canva

Burmistrz Krotoszyna wydał decyzję środowiskową dla obwodnicy Krotoszyna, Zdun i Cieszkowa w ciągu drogi krajowej nr 15. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności, co pozwala kontynuować przygotowania do tej inwestycji. Przetarg na realizację ogłoszony będzie jeszcze w III kwartale bieżącego roku, a budowa planowana jest na lata 2029-2031.

Nowa trasa

Obwodnica będzie miała 17,3 km długości. Jej początek zlokalizowany na południe od Guzowic. Następnie trasa ominie Cieszków, Zduny i Krotoszyn, by w rejonie Bożacina ponownie połączyć się z istniejącą drogą krajową nr 15. Inwestycja przebiegać będzie przez teren województw wielkopolskiego i dolnośląskiego, obejmując gminy Krotoszyn, Zduny i Cieszków.

Powstanie nowy odcinek drogi krajowej, trasy dojazdowe, ścieżki pieszo-rowerowe, zatoki autobusowe, system odwodnienia oraz infrastruktura towarzysząca. Zaplanowano również budowę dziewięciu obiektów inżynierskich, w tym trzech wiaduktów w ciągu obwodnicy, pięciu nad obwodnicą i górnego przejścia dla dużych zwierząt.

Obwodnica ma przede wszystkim wyprowadzić ruch tranzytowy z Krotoszyna, Zdun i Cieszkowa. Dzięki temu zmniejszy się natężenie ruchu ciężarowego na obecnym przebiegu DK15, poprawi się bezpieczeństwo mieszkańców, a także ograniczony zostanie hałas i emisja spalin na obszarach zabudowanych.

Kolejny krok do realizacji

Wydanie decyzji środowiskowej kończy jeden z najważniejszych etapów przygotowania inwestycji. Umożliwia to przejście do przetargu, a następnie przygotowania projektu i uzyskania pozwolenia na budowę (tj. decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej - ZRID).

Obwodnica Krotoszyna, Zdun i Cieszkowa jest częścią rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030.

Źródło: GDDKiA

Pt., 24 Lp. 2026 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska