Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Regulacja gospodarki wodno-ściekowej w Piasecznie. Dobra praktyka

Regulacja gospodarki wodno-ściekowej w Piasecznie. Dobra praktyka fotolia.pl

Z końcem 2010 roku, w ramach projektu współfinansowanego z Funduszu Spójności, w Piasecznie oddano do użytku nowoczesną oczyszczalnię ścieków. Wykonano ok. 130 km sieci kanalizacyjnej, wybudowano 17 pompowni i 3,5 tys. przyłączy. Oczyszczalnia ścieków obsługuje obecnie 34 tys. mieszkańców, a docelowo 55 tys. Dzięki projektowi uporządkowano gospodarkę wodno-ściekową w gminie oraz poprawiono niezawodność zaopatrzenia mieszkańców w wodę pitną.

Inwestycja przyczyniła się do znaczącej poprawy ochrony środowiska naturalnego w gminie. Dzięki zastosowaniu biogazu jako źródła energii ograniczono emisję metanu i innych szkodliwych gazów do atmosfery. Biogaz jest pozyskiwany z fermentacji osadów i następnie wykorzystywany do ogrzewania obiektów oczyszczalni. Ponadto poprzez jego spalanie w agregacie kogeneracyjnym wytwarzana jest energia elektryczna. Zaspokaja to 40% potrzeb energetycznych oczyszczalni.

Rozwój działań kogeneracyjnych jest zaplanowany na kolejnych kilka lat.

- Ogromny wysiłek zarówno finansowy, jak i merytoryczny ze strony gminy przyniósł wspaniałe wyniki. Mieszkańcy Piaseczna dzięki ukończonemu projektowi zyskali nowoczesny system odbierania oraz oczyszczania ścieków. Projekt został zauważony i doceniony przez szerokie gremia, w tym Komisję Europejską. Według ich ocen może on też być przykładem dla innych samorządów, jak wzorowo realizować przedsięwzięcia w zakresie ochrony środowiska – mówi Zdzisław Lis, Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno.

Realizacja projektu w Piasecznie umożliwiła likwidację szamb, a dzięki zastosowaniu specjalnych biofiltrów w oczyszczalni zniwelowany także został nieprzyjemny odór. Dodatkowo ograniczono szkodliwość ścieków wydalanych do rzeki Jeziorki i zminimalizowano koszty eksploatacyjne zużycia energii w oczyszczalni. Wysuszone osady są nie tylko przydatne do celów energetycznych, ale także wykorzystywane przyrodniczo przez gminę do rekultywacji terenów poprzemysłowych.

Czw., 16 Lt. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka