Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Sejm uregulował problem mandatu wójta wybranego na posła

Sejm uregulował problem mandatu wójta wybranego na posła fot.canva

12 kwietnia 2024 r. Sejm przyjął ustawę, która reguluje kwestie mandatu wójta, który został wybrany na posła.

Za ustawą o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz ustawy – Kodeks wyborczy (druki sejmowe nr 75 i 287) było 440 posłów – czyli wszyscy biorący udział w głosowaniu.

Co się zmieni? Otóż nowelizacja zakłada, że mandat wójta (burmistrza, prezydenta miasta) wybranego na posła, senatora lub posła do Parlamentu Europejskiego wygasał będzie z dniem publikacji wyników wyborów w Dzienniku Ustaw.

W przypadku wygaśnięcia mandatu wójta przed upływem kadencji jego funkcję będzie pełnił zastępca, a w gminach, w których powołano więcej niż jednego zastępcę – pierwszy zastępca. Jeżeli w gminie nie powołano zastępcy wójta albo został on odwołany, osobę pełniącą funkcję wójta wyznaczy Prezes Rady Ministrów na wniosek właściwego wojewody. Takie rozwiązanie ma zapewnić ciągłość działania urzędu do czasu wyboru nowego wójta.

Warto wskazać, że parlamentarzyści wyszli naprzeciw postulatom środowisk samorządowych, bowiem w aktualnym stanie prawnym wójtowie tracili kompetencje w momencie uzyskania informacji o wyborze na posła.

Z ustawą oraz sprawozdaniem sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej można zapoznać się tutaj i tutaj.

Wt., 16 Kw. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak