Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W numerze 7/2024 dwutygodnika WSPÓLNOTA

W numerze 7/2024 dwutygodnika WSPÓLNOTA .

6 kwietnia ukazał się kolejny numer Pisma Samorządu Terytorialnego WSPÓLNOTA, w którym m.in.:

Ranking – polityka podatkowa władz gminnych. Sprawdziliśmy, jaki procent dostępnych dochodów własnych jest faktycznie zbieranych przez gminy. Okazuje się, nie ma gminy w Polsce, która na skutek obniżania podatków zbierałaby mniej niż 50 proc. potencjalnie możliwych do uzyskania dochodów własnych. W 75 jednostkach jest to mniej niż 75 proc.

Organizacja pierwszej sesji po wyborach. Obecna kadencja samorządowa kończy się 30 kwietnia 2024 r. Stosownie do przepisów komisarze wyborczy powinni zwołać pierwsze posiedzenia nowych rad i sejmików w ciągu 7 dni od tej daty. Wyjaśniamy, o czym należy pamiętać zwołując inauguracyjną sesję. 

NIK potwierdza: rząd PiS skroił samorządy. Brak możliwości zaplanowania budżetów, utrata zdolności inwestycyjnych i zachwianie konstytucyjnej pozycji jednostek samorządu terytorialnego – to główne skutki zmian w systemie podatkowym w latach 2019–2022. Konkluzje dwóch ważnych kontroli NIK są jednoznaczne.

Obrona to także zadanie cywila. Jaką rolę pełnią samorządy w systemie obrony cywilnej kraju? Jak wyglądają dziś systemy bezpieczeństwa polskich miast? Pora postawić te pytania ekspertom, samorządowcom i urzędnikom.

Gorset prawny staje się zbyt ciasny. O stopniowym ograniczaniu samodzielności decyzyjnej gmin, nadmiernie zbiurokratyzowanych procedurach wnioskowania o środki unijne, a także o nie najlepszych nastrojach wśród rolników, mówi w dużym wywiadzie Bogdan Kemnitz, wójt gminy Kleszczewo.

O oświacie w przełomowym roku. Ogólnopolska Konferencja Samorządu i Oświaty „Edukacja przyszłości: była – już po raz 11. – okazją do rozmów o szkolnictwie. Tradycyjnie spotkaliśmy się w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.

3500 samorządowców w Mons. Belgijskie miasto było przez dwa dni stolicą samorządów. Przywódcy lokalni przyjechali, aby wziąć udział w 10. Europejskim Szczycie Regionów i Miast. Dyskutowano m.in. o przyszłości polityki spójności i sytuacji na Ukrainie. 

Jak budować niezależność energetyczną miast? Odpowiedzi na to pytanie szukali uczestnicy szczecińskiej konferencji, zorganizowanej 20 marca br. w ramach projektu Energia Miasta Szczecin.

Modernizacja Roku & Budowa XXI w. Już 400 inwestycji zostało zgłoszonych do 28. edycji tego prestiżowego konkursu. Prezentujemy kolejnych finalistów. 
Wybór sołtysa w drodze losowania? Sołtys oraz członkowie rady sołeckiej wybierani są w głosowaniu tajnym, bezpośrednim, spośród nieograniczonej liczby kandydatów, przez stałych mieszkańców sołectwa uprawnionych do głosowania. Ale czy dopuszczalne jest postanowienie w statucie, że wyłonienie organu wykonawczego sołectwa odbędzie się w drodze losowania?

Zmiana budżetu bez podpisu wójta. Pochylamy się nad pytaniami i wątpliwości w zakresie podpisywania zarządzeń zmieniających budżet gminy przez zastępcę wójta lub sekretarza gminy. Czy dokonanie takiej czynności przez te osoby jest w ogóle możliwe? 

Poznaliśmy założenia ustawy o ochronie ludności. MSWiA przedstawiło i przekazało do konsultacji samorządom założenia ustawy o ochronie ludności. Nałoży ona na JST wiele nowych obowiązków.

Gminy będą realizować bon senioralny. Ma on być adresowany do osób aktywnych zawodowo, które w związku z wykonywaną pracą nie mogą zapewnić wsparcia bliskiej osobie starszej w podstawowych czynnościach dnia codziennego. 

Ankieta UZP podzieliła wykonawców i zamawiających. Na przełomie 2023 i 2024 r. Urząd Zamówień Publicznych zapytał o kierunki ewentualnych zmian w prawie zamówień publicznych. Jakie wnioski płyną z odpowiedzi? Jakie są oczekiwania rynku?


Najważniejszy dwutygodnik w całości poświęcony jednostkom samorządu terytorialnego. Od 1990 roku dostarczamy fachową wiedzę we współpracy z czołowymi ekspertami i doświadczonymi samorządowcami. To obowiązkowa lektura dla pracowników urzędu, radnych i partnerów samorządu. 

www.wspolnota.org.pl

Wt., 9 Kw. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: