Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Decyzja Parlamentu Europejskiego przyspieszy rozwój Europejskiego Portfela Tożsamości Cyfrowej

Decyzja Parlamentu Europejskiego przyspieszy rozwój Europejskiego Portfela Tożsamości Cyfrowej fotolia.pl

Parlament Europejski zagłosował za tym, aby ustanowić ramy Tożsamości Cyfrowej Unii Europejskiej. To krok w dążeniu UE do tego, aby współtworzyć bezpieczniejszy i bardziej dostępny cyfrowo świat. Konsorcjum POTENTIAL może teraz przyspieszyć realizację projektu pilotażu Europejskiego Portfela Tożsamości Cyfrowej (EUDIW). W projekcie uczestniczy 19 państw UE i Ukraina. Wszystkie państwa członkowskie zobowiązały się udostępnić swoje portfele UE w ciągu 24 miesięcy od wejścia w życie aktów wykonawczych do rozporządzenia.

-Nowo przyjęte ramy prawne i długo oczekiwana nowa wersja Architecture and Reference Framework Outline (ARF) umożliwią nam przyspieszenie rozwoju technicznego ekosystemu Europejskiego Portfela Tożsamości Cyfrowej i przeprowadzenie prób w krajach uczestniczących. Naszym celem jest zapewnienie uznawanego w całej UE wysoce bezpiecznego, zorientowanego na użytkownika i interoperacyjnego ekosystemu Europejskiego Portfela Tożsamości Cyfrowej, który umożliwi obywatelom UE bezproblemowy dostęp zarówno do usług publicznych, jak i prywatnych. POTENTIAL czeka na pomyślny pilotaż EUDIW i realizację różnych scenariuszy, na poziomie krajowym i transgranicznym, co pozwoli uczestnikom projektu dzielić się swoją wiedzą i propozycjami z Komisją – powiedział Florent Tournois, koordynator projektu POTENTIAL.

W ramach ARF ustanowiono wspólne normy i warunki techniczne dla państw członkowskich, tworząc nowe lub dostosowując te dotychczasowe do portfeli, które już funkcjonują.

Portfel służy użytkownikom jako aplikacja na urządzeniach mobilnych. Mogą oni przechowywać tam swoje dane i zarządzać nimi łatwo i bezpiecznie, zachowując pełną kontrolę i chroniąc prywatność swoich danych. Ma być tworzony w przejrzysty, innowacyjny i bezpieczny sposób, przy użyciu kodu open-source. Ma to zwiększyć zaufanie i odpowiedzialność związaną z wprowadzaniem portfeli narodowych do użytku. Każdy obywatel Europy będzie mógł skorzystać z portfela za darmo. Prototyp Europejskiego Portfela Tożsamości Cyfrowej ma zostać wdrożony we wszystkich krajach uczestniczących. Każdy z nich ma inny poziom statusu portfela.

Projekt POTENTIAL prowadzą Francja i Niemcy. To największy z czterech zakrojonych na szeroką skalę projektów pilotażowych, które Komisja Europejska wybrała, aby rozwijać tożsamość cyfrową w całej Europie. W projekcie uczestniczy ponad 140 instytucji z sektora publicznego i prywatnego z całej Europy. Projekt ma zapewnić spójność, tak aby wszystkie krajowe wdrożenia portfela:

  • współdziałały ze sobą,
  • były interoperacyjne,
  • były przetestowane w ramach zdefiniowanych przypadków użycia, online i offline.

POTENTIAL koncentruje się na 6 przypadkach użycia. Są to:

  • usługi e-Gov,
  • otwieranie kont bankowych,
  • rejestracja kart SIM,
  • mobilne prawo jazdy,
  • kwalifikowany podpis elektroniczny,
  • e-Recepta.

Źródło: MC

Czw., 28 Mrz. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Tomasz Smaś