Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wybory samorządowe. Korzystania przez komitety wyborcze z pomieszczeń na spotkania z wyborcami

Wybory samorządowe. Korzystania przez komitety wyborcze z pomieszczeń na spotkania z wyborcami fotolia.pl

W związku z wieloma pytaniami kierowanymi do Państwowej Komisji Wyborczej dotyczącymi korzystania przez komitety wyborcze z pomieszczeń na spotkania z wyborcami oraz miejsca na eksponowanie materiałów wyborczych, PKW wyjaśniło, że taka praktyka nie narusza zasad finansowania kampanii wyborczej, o ile odbywa się pod określonymi warunkami.

Zgodnie z postanowieniami ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeksu wyborczego (Dz. U. z 2023 r. poz. 2408), korzystanie z tych pomieszczeń i miejsc przez komitety wyborcze jest z zasady nieodpłatne, o ile odbywa się to zgodnie z decyzjami właściwych organów obowiązującymi w dniu ogłoszenia postanowienia o zarządzeniu wyborów, czyli w przypadku tegorocznych wyborów organów jednostek samorządu terytorialnego, tj. 29 stycznia 2024 roku.

Ponadto, dysponenci tych pomieszczeń i miejsc mają obowiązek zapewnić równy dostęp na jednakowych zasadach wszystkim zainteresowanym podmiotom, włączając w to wszystkie komitety wyborcze. Jest to istotne zapewnienie równego traktowania wszystkich uczestników procesu wyborczego i zapobieżenie ewentualnym nieprawidłowościom czy manipulacjom.

Ważne jest również, że korzystanie z tych pomieszczeń i miejsc nie powinno naruszać zakazów prowadzenia agitacji wyborczej, co jest uregulowane w art. 108 § 1 i 2 Kodeksu wyborczego. Oznacza to, że działania podejmowane przez komitety wyborcze w tych przestrzeniach nie mogą naruszać przepisów dotyczących neutralności miejsc publicznych w kontekście kampanii wyborczej.

Państwowa Komisja Wyborcza apeluje o przestrzeganie powyższych zasad przez wszystkie strony uczestniczące w procesie wyborczym, aby zapewnić przejrzystość, uczciwość i demokratyczny charakter wyborów organów jednostek samorządu terytorialnego. Wspólnym celem powinno być stworzenie atmosfery otwartości i równości w dostępie do przestrzeni wyborczej dla wszystkich zainteresowanych stron.

Pełna treść wyjaśnienia PKW dostępna jest tutaj.

Pt., 16 Lt. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka