Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

„Decentralizacja – jak wzmocnić europejską samorządność?” - już w marcu Europejski Kongres Samorządów

„Decentralizacja – jak wzmocnić europejską samorządność?” - już w marcu Europejski Kongres Samorządów fotolia.pl

Podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach, który odbędzie się w dniach 4-5 marca br. spotka się ponad 2000 uczestników z ponad 30 krajów. Hasłem tegorocznej konferencji jest: „Przyszłość idei decentralizacji w zmieniającym się świecie”. W nawiązaniu do hasła przewodniego IX EKS-u, jednym z wiodących wydarzeń merytorycznych będzie panel: „Decentralizacja – jak wzmocnić europejską samorządność?”.


Podczas panelu, w którego skład wejdą przedstawiciele władz samorządowych, eksperci, naukowcy, prawnicy oraz goście zagraniczni – paneliści pochylą się nad zagadnieniem decentralizacji władzy oraz delegacji zadań na niższe szczeble zarządzania samorządowego. Dzięki znakomitej międzynarodowej obsadzie będziemy mogli uchwycić doświadczenia w tym zakresie z kilku państw Europy.

Decentralizacja to proces, który zarazem jest wielkim paradoksem, ponieważ mimo oddawania przez władzę centralną niektórych zadań i kompetencji, co do zasady system państwowy ulega wzmocnieniu oraz oczyszcza się z patologii, które trawią systemy scentralizowane (np. praktyki korupcjogenne) – co ostatecznie powoduje impuls prorozwojowy i społeczny.

Jak na tle innych systemów politycznych przedstawiają się polskie rozwiązania? Jakie są nasze słabości, z jakich systemów powinniśmy czerpać inspirację, czy też być może Polska ze swoim potencjałem instytucjonalnym jest w stanie wytworzyć własny niepowtarzalny system, który będzie inspiracją dla innych. Nadmienić trzeba, że właśnie polskie rozwiązania podziału administracyjnego są uznawane przez ekspertów za wielkie osiągnięcie polskiej transformacji. W jakim kierunku powinien podążać polski system, aby maksymalnie wyzyskać potencjał, jaki drzemie w polskim społeczeństwie?

Europejski Kongres Samorządów, którego misją jest budowanie platformy dialogu na rzecz najlepszych rozwiązań dla polskiego samorządu, zaprasza do rejestracji na wydarzenie za pośrednictwem strony: www.forum-ekonomiczne.pl

Związek Powiatów Polskich jest partnerem instytucjonalnym tego wydarzenia.

Wt., 13 Lt. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska