Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Parlament wybrał nowego Prezesa UODO

Parlament wybrał nowego Prezesa UODO fot.canva

Wskazaniem Sejmu nowym Prezesem Urzędu Ochrony Danych Osobowych zostanie Mirosław Wróblewski. Senat zatwierdził tę kandydaturę.

Po procedurze obejmującej przesłuchania kandydatów, Sejm głosował wybierając między dwoma kandydatami (po wycofaniu w toku procesu pozostałych osób). Zgłoszony przez Koalicję Obywatelską Mirosław Wróblewski uzyskał głównie dzięki koalicji rządzącej 240 głosów, pokonując kandydata Prawa i Sprawiedliwości Jakuba Groszkowskiego, który uzyskał ich 169. Wcześniej Wróblewski uzyskał pozytywną opinię sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka.

W środę wybór Wróblewskiego, zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych, zaakceptował Senat. Za jego osobą zagłosowało 59 senatorów.

Mirosław Wróblewski jest radcą prawnym, absolwentem studiów prawniczych i politologicznych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Do tej pory przewodniczył komisji praw człowieka przy Krajowej Izbie Radców Prawnych, był też przez 16 lat dyrektorem zespołu Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego w biurze RPO. Jest autorem m.in. komentarza do ustawy o ochronie danych osobowych, a także założycielem ogólnopolskiej Rady Naukowej Wirtualnej Katedry Prawa i Etyki Sztucznej Inteligencji.

Prezes UODO jest w Polsce centralnym organem właściwym w sprawie ochrony danych osobowych. Jako organ m.in. prowadzi postępowania w sprawach naruszenia przepisów o ochronie danych osobowych i może nakładać na podmioty zobowiązane do przestrzegania RODO kary pieniężne, występować do właściwych organów z wnioskami o podjęcie inicjatywy ustawodawczej albo o wydanie lub zmianę aktów prawnych w sprawach dotyczących ochrony danych osobowych, a także kierować do podmiotów publicznych i prywatnych wystąpienia zmierzające do zapewnienia skutecznej ochrony danych osobowych.

Czw., 18 St. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński