Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W numerze 23. dwutygodnika WSPÓLNOTA

W numerze 23. dwutygodnika WSPÓLNOTA .

18 listopada ukazał się najnowszy numer Pisma Samorządu Terytorialnego WSPÓLNOTA, w którym znajdą Państwo między innymi:

Ranking nadwyżki operacyjnej.  Sprawdziliśmy kondycję finansową samorządów w latach 2020–2022. Wbrew obiegowej opinii, najwyższej nadwyżki operacyjnej netto nie mają największe ośrodki. Tylko w trzech miastach wojewódzkich przekracza ona 750 zł per capita, a w trzech innych miastach na prawach powiatu wynosi ponad 1000 zł. W aż 13 gminach wiejskich i 7 małych miastach to ponad 2000 zł na osobę. 

Do za pięć dwunasta. Mateusz Morawiecki nie spieszył się z nominacjami komisarzy w gminach, których dotychczasowi włodarze zostali wybrani do parlamentu.

Ulotka, plakat i wizytówka – dlaczego warto w nie zainwestować? Specjalista marketingu politycznego dr Sergiusz Trzeciak inauguruje na łamach „Wspólnoty” cykl poradniczy „Jak wygrać wybory samorządowe?”.

Schyłek kadencji. Na sesjach, spotkaniach z mieszkańcami, podczas wystąpień publicznych samorządowców słychać już zbliżającą się kampanię wyborczą – pisze Marcin Janik, przewodniczący Rady Miasta Ustroń.

Miasto ma większe możliwości rozwoju niż gmina wiejska. – Wzrosną możliwości pozyskiwania funduszy europejskich, liczę na większe zainteresowanie inwestowaniem w naszym mieście. Prawa miejskie oznaczają też podniesienie atrakcyjności Maciejowic w oczach ludzi młodych – mówi w dużym wywiadzie wójt Maciejowic Tomasz Kwiatkowski.

Największy system roweru miejskiego w Polsce. Śląski Metrorower, będący zarazem trzecim największym systemem w Europie, ma zacząć działać wczesną wiosną przyszłego roku.

Kto wybuduje w gminach stacje ładowania? W wyniku nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych operatorzy systemów dystrybucyjnych elektroenergetycznych nie muszą wywiązywać się z przygotowanych planów budowania stacji ładowania pojazdów elektrycznych. W takim razie kto ma je wybudować?

Regulamin parku – kto go uchwala i co on reguluje. Gminy mogą określać zasady obowiązujące na terenie parków i skwerów znajdujących się na ich terenie. Uchwalenie regulaminu parku może jednak okazać się trudniejsze niż się wydaje.

Radny w spółce wykonującej zlecenia dla gminy. Sformułowanie „wykorzystanie mienia komunalnego gminy” użyte w ustawie o samorządzie gminnym obejmuje wszystkie przypadki korzystania z tego mienia bez względu na jego podstawę, częstotliwość, a także czy pozostaje działaniem odpłatnym czy nieodpłatnym.

Zrzeczenie się prawa odwołania od decyzji administracyjnej. Termin, kiedy strona mogła zrzec się tego prawa, był przez wiele lat interpretowany na różne sposoby. Zagadką pozostawało, czy takiego zrzeczenia się można dokonać w dniu otrzymania decyzji. Ustawodawca zamknął dyskusję na ten temat nowelizując przepisy. 

TSUE uszczegóławia kwestie odwołania w prawie zamówień publicznych. W 2023 roku Trybunał Sprawiedliwości UE rozstrzygając kwestie z zakresu zamówień publicznych dużo miejsca poświęcił systemowi środków ochrony prawnej w zakresie uprawnienia do wniesienia odwołania. Przygotowaliśmy przegląd najważniejszego orzecznictwa.

Zmiany w udzielaniu pomocy de minimis. Konieczne będą nowelizacje uchwał JST. Prezentujemy możliwe warianty postępowania. 

Samorządowa polityka podatkowa. W kolejnym odcinku cyklu Anna Zawadzka, skarbnik Wołowa, porusza kwestię projektowanych zmian regulacji prawnych w obszarze transferów środków pieniężnych należnych JST w roku 2024.

Usługi usuwania azbestu będą drożeć. Po zakończeniu wojny na Ukrainie rozpocznie się proces odbudowy tego kraju. Wyspecjalizowane firmy spełniające unijne standardy będą zainteresowane świadczeniem usług na nowym rynku, co w Polsce może negatywnie przełożyć się na brak pracowników, a więc i na ceny.


We WSPÓLNOCIE znajdą Państwo pogłębione analizy prawne dotyczące ważnych zagadnień administracyjnych, skupiamy się na aspektach ekonomiczno-finansowych, poruszamy tematy ustroju samorządu, finansowania i organizacji oświaty, zagadnień dotyczących gospodarki komunalnej, mieszkalnictwa oraz ekologii czy innowacji w samorządach. Publikujemy artykuły, które pomagają  czytelnikom prowadzić sprawy z uwzględnieniem aktualnej linii orzeczniczej i unikać błędów nierzadko skutkujących konsekwencjami finansowymi bądź prawnymi. WSPÓLNOTA w każdym wydaniu prezentuje liczne opinie i doświadczenia samorządowców z różnych jednostek ukazując, na jakie problemy natrafiają oni w swej codziennej pracy oraz jak sobie z nimi radzą. 

https://wspolnota.org.pl

Wt., 21 Lst. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: