2 stycznia 2012 r. Prezes Urzędu Zamówień Publicznych przekazał do Zespołu do spraw Programowania Prac Rządu "Propozycje zmian w ustawie Prawo zamówień publicznych".
Jak informuje UZP, propozycje zmian są efektem obserwacji rynku zamówień publicznych, wniosków wyciągniętych z analizy europejskiego rynku zamówień publicznych przeprowadzonej przez Komisję Europejską, a także uwzględniają część postulatów zgłaszanych w trakcie przeprowadzonych konsultacji przez zamawiających oraz wykonawców zamówień publicznych.
Proponowane zmiany mają służyć realizacji celów systemu zamówień publicznych, jakimi są: zapewnienie dostępu wykonawcom do zamówień publicznych na zasadach niedyskryminujących, uzyskanie pożądanej efektywności udzielanych zamówień publicznych, zwiększenie konkurencyjności w zamówieniach publicznych oraz transparentności wydatkowanych środków publicznych.
Propozycje zmian odnoszą się do m.in. następujących obszarów Prawa zamówień publicznych:
- usunięcie zidentyfikowanych barier w systemie zamówień publicznych utrudniających wykonawcom dostęp do zamówień publicznych w sposób niedyskryminujący poprzez m.in.:
- wprowadzenie zmian w sposobie potwierdzania spełniania przez wykonawców warunków udziału w postępowaniu,
- rezygnację z zatrzymywania wadium wykonawcom, którzy nie uzupełnili dokumentów,
- wprowadzenie możliwości powoływania się na zasoby podmiotów trzecich w zakresie uprawnień
- elektronizacja systemu zamówień publicznych - proponowane zmiany mają na celu umożliwienie instytucjom zamawiającym przeprowadzenie postępowania o zamówienie publiczne wyłącznie w postaci elektronicznej;
- położenie większego nacisku na jakość w zamówieniach publicznych poprzez m.in.:
- uregulowanie kwestii wyjaśniania i odrzucania ofert dotkniętych wadą rażąco niskiej ceny,
- określenie zasad korzystania z podwykonawstwa przy realizacji zamówień publicznych,
- uelastycznienie i odformalizowanie trybów dialogu konkurencyjnego i negocjacji z publikacją ogłoszenia;
- wzmocnienie instytucjonalne oraz wprowadzenie nowych instrumentów m.in. tzw. „preferencji europejskich", polegających na umożliwieniu udziału w postępowaniach o udzielenie zamówień publicznych wyłącznie wykonawcom z krajów, które otwarły swoje rynki zamówień publicznych przed wykonawcami z Polski.
Zainteresowanych zachęcamy do zapoznania się z dokumentem "Propozycje zmian w ustawie Prawo zamówień publicznych" zamieszczonym na stronie internetowej UZP.
Źródło: UZP