Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Trwa nabór zgłoszeń do Nagrody im. Prezydenta Pawła Adamowicza

Trwa nabór zgłoszeń do Nagrody im. Prezydenta Pawła Adamowicza fotolia.pl

Europejski Komitet Regionów wspólnie z Międzynarodową Siecią Miast Schronienia ICORN i Miastem Gdańsk ustanowił w 2021 roku Nagrodę im. Prezydenta Pawła Adamowicza. Prezydent Gdańska zginął 13 stycznia 2019 r.
z rąk zamachowca. Nagroda jest upamiętnieniem jego osoby, a także wartości, które wyznawał. Właśnie ruszyła jej 3. edycja. Inicjatorzy czekają na zgłoszenia kandydatur do końca października.

Nagroda im. Prezydenta Pawła Adamowicza przyznawana jest za odwagę i doskonałość w krzewieniu wolności, solidarności i równości. Ma ona w założeniu być uhonorowaniem osób bądź organizacji, które cechuje poczucie odpowiedzialności za przyszłe pokolenia i które budują mosty oraz burzą mury między ludźmi. Nagroda została ustanowiona z myślą o wszystkich, którzy torują drogę do zmian społecznych na rzecz najsłabszych, promują pokój, równe szanse, integrację społeczną oraz prawa podstawowe. To wyróżnienie dla tych, co walczą o prawa człowieka i obywatela, stając w obronie swobód zarówno na szczeblu lokalnym, jak i krajowym oraz międzynarodowym.

Wszystkie te cechy wyróżniały patrona nagrody, Pawła Adamowicza, tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska.

Nominacje mogą być składane przez:

  • miasta członkowskie ICORN, samorządy lokalne i regionalne (jednomyślna decyzja rady),
  • organizacje międzynarodowe,
  • 15-osobowe grupy członków Komitetu Regionów.

Termin nadsyłania nominacji trwa do 31 października 2023 r.

Wszystkie szczegóły dotyczące zgłaszania kandydatur dostępne są na stronie Komitetu Regionów oraz w poniższym załączniku.

Nowa edycja nagrody została zainaugurowana na posiedzeniu komisji CIVEX w dniu 20 czerwca 2023 r. przez nowego przewodniczącego CIVEX, Patricka Mollinoza.

Źródło: Miasto Gdańsk

Wt., 19 Wrz. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska