Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ochrona danych osobowych w kampanii wyborczej

Ochrona danych osobowych w kampanii wyborczej fotolia.pl

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych przygotował poradnik dotyczący ochrony danych osobowych podczas kampanii wyborczej. Komitety wyborcze oraz inne podmioty zaangażowane w kampanię wyborczą muszą przestrzegać nie tylko przepisów bezpośrednio regulujących jej przebieg, ale również przepisów o ochronie danych osobowych. 

Podręcznik zawiera odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące ochrony danych osobowych w kampanii wyborczej.

Kto jest odpowiedzialny za przetwarzanie danych osobowych znajdujących się na listach poparcia kandydatów w trakcie kampanii wyborczej?

Na etapie zbierania podpisów pod listami poparcia kandydatów administratorami tych danych są poszczególne komitety wyborcze, a po ich przekazaniu – komisje wyborcze. Administrator ma różne, opisane w poradniku obowiązki związane z ich przetwarzaniem.

Czy komitet wyborczy może przesyłać komunikaty marketingowe pocztą elektroniczną, SMSem, MMS-em bez wcześniejszej zgody adresatów?

Nie. Zgodnie z art. 172 ust. 1 ustawy – Prawo telekomunikacyjne, zakazane jest używanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, chyba że abonent lub użytkownik końcowy uprzednio wyraził na to zgodę.

Czy burmistrz w czasie kampanii wyborczej może wykorzystać do celów związanych z własną kampanią wyborczą dane osobowe mieszkańców znajdujące się w zbiorze danych osobowych urzędu gminy?

Nie. Ewidencja ludności prowadzona jest na podstawie ustawy o ewidencji ludności23 . Żaden z przepisów tej ustawy nie daje podstaw do automatycznego wykorzystywania danych osobowych mieszkańców gminy do prowadzenia przez burmistrza własnej kampanii wyborczej.

Czy wyborca ma prawo odmówić okazania dokumentu tożsamości komisji wyborczej?

Nie. Zgodnie z art. 52 § 1 Kodeksu wyborczego, przed przystąpieniem do głosowania wyborca okazuje obwodowej komisji wyborczej dokument umożliwiający stwierdzenie jego tożsamości.

Czy dane kandydatów w wyborach muszą być archiwizowane?

Tak, w przypadku zgłoszenia kandydata jego dane osobowe znajdą się w dokumentach z wyborów, które zgodnie z art. 8 ust. 1 Kodeksu wyborczego są przekazywane do archiwów państwowych i mogą być udostępniane. Na podstawie art. 8 ust. 2 Kodeksu wyborczego, dokumenty z wyborów są przechowywane przez okres co najmniej 5 lat.

Czy zgoda wyborcy jest konieczna dla przetwarzania jego danych osobowych i dalszego przetwarzania w spisie wyborców?

Nie, gdyż odbywa się to na podstawie przepisów prawa. Zgodnie z art. 26 Kodeksu wyborczego, wyborcę, któremu przysługuje prawo wybierania, ujmuje się w spisie wyborców sporządzanym w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania, w którym dana osoba jest ujęta z urzędu lub na wniosek.

Z całym podręcznikiem można zapoznać się tutaj 

Sob., 26 Sp. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek