Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nagroda im. Prezydenta Pawła Adamowicza – można zgłaszać kandydatów

Nagroda im. Prezydenta Pawła Adamowicza – można zgłaszać kandydatów fot.canva

Europejski Komitet Regionów wspólnie z Międzynarodową Siecią Miast Schronienia ICORN i Miastem Gdańsk ustanowił w 2021 roku Nagrodę im. Prezydenta Pawła Adamowicza. Prezydent Gdańska zginął 13 stycznia 2019 r. z rąk zamachowca. Nagroda jest upamiętnieniem jego osoby, a także wartości, które wyznawał. Właśnie ruszyła jej 3. edycja. Inicjatorzy czekają na zgłoszenia kandydatur do końca października.

Nagroda im. Prezydenta Pawła Adamowicza przyznawana jest za odwagę i doskonałość w krzewieniu wolności, solidarności i równości. Ma ona w założeniu być uhonorowaniem osób bądź organizacji, które cechuje poczucie odpowiedzialności za przyszłe pokolenia i które budują mosty oraz burzą mury między ludźmi. Nagroda została ustanowiona z myślą o wszystkich, którzy torują drogę do zmian społecznych na rzecz najsłabszych, promują pokój, równe szanse, integrację społeczną oraz prawa podstawowe. To wyróżnienie dla tych, co walczą o prawa człowieka i obywatela, stając w obronie swobód zarówno na szczeblu lokalnym, jak i krajowym oraz międzynarodowym.

Wszystkie te cechy wyróżniały patrona nagrody, Pawła Adamowicza, tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska.

Nominacje mogą być składane przez:

  • miasta członkowskie ICORN, samorządy lokalne i regionalne (jednomyślna decyzja rady),
  • organizacje międzynarodowe,
  • 15-osobowe grupy członków Komitetu Regionów.

Termin nadsyłania nominacji trwa do 31 października 2023 r.

Wszystkie szczegóły dotyczące zgłaszania kandydatur dostępne są na stronie Komitetu Regionów 

Nowa edycja nagrody została zainaugurowana na posiedzeniu komisji CIVEX w dniu 20 czerwca 2023 r. przez nowego przewodniczącego CIVEX, Patricka Mollinoza.

Laureaci pierwszych dwóch edycji Nagrody im. Pawła Adamowicza

W pierwszej edycji uhonorowana została burmistrz Kolonii Henriette Reker. Wyróżniono ją za odwagę i determinację, którą pokazywała przez ostatnie 20 lat promując różnorodność, integrację i solidarność jako integralną część tożsamości Kolonii. W 2015 roku burmistrz Reker przeżyła atak nożownika, który spowodował jej jeszcze większe zaangażowanie w pomoc migrantom i ich integrację.

W tym roku w lutym nagroda trafiła do Michałowa, gminy na Podlasiu, której mieszkańcy i samorząd zaangażowali się w ratowanie uchodźców na polsko-białoruskiej granicy. Specjalne wyróżnienie jury przyznało dla Oleksandra Babycha, burmistrza ukraińskiego miasta Hola Prystan. To symboliczny hołd dla wszystkich ukraińskich samorządowców, którzy po agresji Rosji na Ukrainę są więzieni i torturowani przez najeźdźców.

Źródło: Miasto Gdańsk

Śr., 23 Sp. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska