Zgromadzenie Ogólne Śląskiego Związku Gmin i Powiatów w dniu 16 czerwca br. wystosowało apel w sprawie nawiązywania współpracy z ukraińskimi samorządami i wznowienia dialogu z przedstawicielami mniejszości polskiej na Białorusi o następującej treści:
„Wydarzenia ostatnich lat - m.in. trwająca wojna w Ukrainie, czy też nasilające się represje wobec mniejszości polskiej na Białorusi - zdaniem Zgromadzenia Ogólnego Śląskiego Związku Gmin i Powiatów powinny stanowić mocny impuls do podejmowania różnorakich działań zmierzających do zapewnienia pokoju i bezpieczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej.
Nasz naród już od samego początku zbrojnej napaści Federacji Rosyjskiej na Ukrainę wdrożył niezbędne mechanizmy mające na celu zapewnienie pomocy i opieki przybyłym uchodźcom. Niemniej jednak - biorąc pod uwagę obecną sytuację geopolityczną - potrzeba wsparcia dla naszych wschodnich sąsiadów jest znacznie szersza. Należy w tym miejscu zwrócić uwagę na podejmowanie przez niedemokratyczne białoruskie władze represyjnych działań wobec przedstawicieli opozycji (w tym mniejszości polskiej), które w opinii Zgromadzenia Ogólnego Związku powinny być bardziej nagłaśniane w celu podjęcia odpowiednich kroków zaradczych.
W związku z powyższym Zgromadzenie Ogólne Związku apeluje do środowisk samorządowych i obywatelskich o wszelkie możliwe wsparcie oraz podjęcie długofalowej pomocy dla ukraińskich miast i gromad oraz przedstawicieli mniejszości polskiej na Białorusi.
Należy nadmienić, iż Śląski Związek Gmin i Powiatów posiada rozbudowane kontakty międzynarodowe, tj. od 2014 r. realizuje bieżącą współpracę z Kijowskim Odziałem Regionalnym Związku Miast Ukrainy, w ramach której - jeszcze w latach poprzedzających aktualną agresję Federacji Rosyjskiej - oprócz przedsięwzięć merytorycznych udało się nawiązać kilka partnerstw samorządowych np. Żory-Tetyjów, Pszczyna-Buczą czy Miedźno-Piaskówka. Nawiązywanie kolejnych partnerstw polskich samorządów z miastami ukraińskimi na szerszą skalę wydaje się być aktualnie ze wszech miar uzasadnione. W ostatnim czasie chęć współpracy z ukraińskimi samorządami wyraziły kolejne cztery samorządy członkowskie Związku. Dotychczasowe doświadczenia wskazują, iż udzielanie pomocy miastom i gromadom ukraińskim jest najbardziej efektywne właśnie w modelu miast partnerskich.
Jednocześnie na obecnym etapie relacji polsko-białoruskich wydaje się, że jedynymi działaniami, które mogą przyczynić się do poprawy sytuacji polskiej mniejszości na Białorusi są wysiłki zmierzające do wznowienia dialogu wśród organizacji pozarządowych i samorządowych z obu krajów.
Zgromadzenie Ogólne Związku uważa, że nawiązywanie kontaktów oraz rozwijanie współpracy stanowić będzie wartość dodaną dla obu stron. Pamiętajmy, że utrzymanie wolności i sprawiedliwości na terytorium naszych wschodnich sąsiadów, przyczynia się także do zachowania bezpieczeństwa naszego narodu.”
Źródło: ŚZGiP