Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Powiaty i miasta na prawach powiatu z nagrodami na Kongresie Perły Samorządu

Powiaty i miasta na prawach powiatu z nagrodami na Kongresie Perły Samorządu fotolia.pl

Za nami VII Kongres Perły Samorządu, który w tym roku zdominowała tematyka finansów. Jak co roku wydarzeniu towarzyszyło ogłoszenie wyników rankingów „Perły Samorządu” i „Skarbnik Samorządu” oraz konkursu „Samorządowy Lider Komunikacji i Promocji”. Organizator wydarzenia ogłosił właśnie pełną listą nagrodzonych.

Kongres Perły Samorządu gościł w Gdyni już po raz siódmy, ale zalążki wydarzenia sięgają 2012 roku. Wtedy właśnie po raz pierwszy redakcja Dziennika Gazeta Prawna ogłosiła wyniki pierwszej edycji rankingu Perły Samorządu.

Perły Samorządu dla miast na prawach powiatu

Celem flagowego rankingu towarzyszącego Kongresowi Perły Samorządu jest nagradzanie gmin i ich włodarzy. Ranking uwzględnia cztery kategorie: miasta powyżej 100 tys. mieszkańców, miasta do 100 tys. mieszkańców, gminy miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie. Nic więc dziwnego, że na przestrzeni lat bardzo często nagrody nagrody trafiały do miast na prawach powiatu. Nie inaczej było w tegorocznej edycji rankingu Perły Samorządu.

Miasta powyżej 100 tys. mieszkańców

W kategorii miast powyżej 100 tys. mieszkańców na podium znalazły się:

  1. Poznań
  2. Łódź
  3. Gdańsk

Lokaty od 4. do 10. zajęły kolejno: Gdynia, Bydgoszcz, Wałbrzych, Kraków, Lublin, Toruń i Białystok.

Za najlepszych włodarzy w tej kategorii zostali uznani (wg miejsca w rankingu):

  1. Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi
  2. Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy
  3. Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania
  4. Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni
  5. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska
  6. Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha
  7. Krzysztof Żuk, prezydent Lublina
  8. Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa
  9. Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku
  10. Michał Zaleski, prezydent Torunia.

Miasta do 100 tys. mieszkańców

Wśród 10 najlepszych miast do 100 tys. mieszkańców znalazło się aż 5 miast na prawach powiatu, z których jedno znalazło się na samym szczycie.

W klasyfikacji ogólnej w kategorii miasta do 100 tys. mieszkańców miasta na prawach powiatu zajęły następujące lokaty:

  • Sopot (1 miejsce)
  • Suwałki (4 miejsce)
  • Leszno (7 miejsce)
  • Świnoujście (8 miejsce)
  • Siemianowice Śląskie (10 miejsce)

W gronie najlepszych włodarzy znaleźli się prezydenci miast na prawach powiatu:

  • Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza (5 miejsce)
  • Rafał Piech, prezydent Siemianowic Śląskich (6 miejsce)
  • Jacek Karnowski, prezydent Sopotu (9 miejsce)

Najlepsi skarbnicy samorządowi

VII edycja Kongresu Perły Samorządu przyniosła rozstrzygnięcie rankingu Skarbnik Samorządu, w ramach którego redakcja Dziennika Gazety Prawnej wraz z Centrum Innowacji Społeczno-Samorządowych CentroPolis S.A. wyłania najlepszych menedżerów samorządowych finansów w Polsce w poszczególnych kategoriach.

W tym roku laury Skarbnika Samorządu w kategorii powiaty odebrały:

  • Barbara Koprowska, powiat piski (1 miejsce)
  • Joanna Wojciechowska, powiat wejherowski (2 miejsce)
  • Grażyna Maryniak-Gawrylik, powiat lipski (3 miejsce)

W kategorii miasta na prawach powiatu do 120 tys. mieszkańców tytuł Skarbnika Samorządu otrzymały:

  • Urszula Dryka, Tychy (1 miejsce)
  • Anna Gajda, Słupsk (2 miejsce)
  • Anna Gabryś, Sosnowiec (3 miejsce)

Z kolei w kategorii miasta na prawach powiatu powyżej 120 tys. mieszkańców Skarbnikami Samorządu zostali:

  • Izabela Kuś, Gdańsk (1 miejsce)
  • Jacek Mróz, Rzeszów (2 miejsce)
  • Danuta Lange, Katowice (3 miejsce)

Wyniki konkursu Samorządowy Lider Komunikacji i Promocji

VII edycji Kongresu Perły Samorządu towarzyszyło również przyznanie nagród w konkursie Samorządowy Lider Komunikacji i Promocji, który dzieli się na cztery obszary (promocja, komunikacja, ochrona zdrowia i ekologia).

W obszarze promocji I miejsce zajął Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego za kampanię outdoorową pod hasłem „Tutaj kreacja to rekreacja. Stwórz swój biznes na Warmii i Mazurach”. Wyróżnienia w tej kategorii trafiły zaś do Grodziska Mazowieckiego (projekt: „Zostań współautorem muralu 500-lecia Grodziska Mazowieckiego – 500 odcisków dłoni mieszkańców na 500-lecie miasta; za zaangażowanie kilkuset mieszkańców w realizację projektu) oraz gminy Rakoniewice (kampania promocyjno-informacyjna, związana z obchodami 770. rocznicy powstania miejscowości, 360-lecia nadania praw miejskich oraz 165. rocznicy urodzin i 85. rocznicy śmierci Michała Drzymały – Bohatera Gminy i Miasta Rakoniewice; za przywiązanie do historii i rekonstrukcję wozu Drzymały).

W obszarze komunikacji I miejsce zajęło Miasto Tychy (projekt: „Urzędowo, ale zrozumiale!”; za ułatwianie komunikacji i podjęcie trudnego – w czasach powszechnego zaśmiecania języka – wyzwania). Wyróżnienia otrzymały natomiast Brwinów (projekt: „Okna się same nie umyją”, za pomysł użycia do komunikacji jednego z najpowszechniejszych środków przekazu, czyli memów, i dotarcie w ten sposób do młodszego pokolenia) oraz Powiat Kędzierzyńsko-Kozielsko (kampania informacyjna pod nazwą #VictoriaForUkrainians; za pomysł wykorzystania do kampanii informacyjnej Victorii – dziennikarskiej Ukrainki, dzięki czemu kampania zyskała na wiarygodności i trafiła również do tych, którzy nie znali języka polskiego).

W obszarze zdrowia I miejsce zajęło Giżycko (kampania zachęcająca do picia wody kranowej, racjonalnego wykorzystania zasobów wodnych, zmniejszenia produkcji plastiku pod hasłem „Czysta Giżycka”; za wszechstronne pokazanie atrakcyjności kranówki i wprowadzenie jej na salony, czyli do restauracji). Wyróżnienia w tym obszarze otrzymali: Powiat Poznański (projekt: „Zorientowani na powiat poznański – Zielone Punkty Kontrolne”, za promowanie aktywności fizycznej w formie atrakcyjnej dla wszystkich: od dzieci po emerytów) oraz Urząd Marszałkowski Województwa  Zachodniopomorskiego (projekt: „Miejsca Przyjazne Rowerzystom”, za dwa w jednym, czyli połączenie aktywności fizycznej z rozwojem lokalnego biznesu).

W obszarze ekologii I miejsce zajęła Rokietnica (kampania promocyjna Węzła Przesiadkowego Rokietnica; za promowanie ekologicznych środków transportu i podróży koleją). Wyróżnienia w tym obszarze powędrowały do gminy Zielonka (projekt: „ZIELONKA jest EKO”; za darmową aplikację mobilną ułatwiającą m.in. segregację i zbiórkę odpadów), Sosnowca (projekt: „Pszczela Ścieżka w Sosnowcu”; za wprowadzenie pszczół do miasta), gminy Czerwonak (projekt: „Myśleć globalnie, działać lokalnie”; za pomysłowe plakaty, grafiki i filmy promocyjne, które w sposób atrakcyjny pokazywały to, co ważne) oraz miasta Gdynia (projekt: „Zapraszamy ptaki do Gdyni”; za szerzenie pasji ornitologicznej w miejskiej dżungli).  

Śr., 14 Czrw. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Wojciech Dąbrówka