Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Na rzecz lokalnej społeczności: Platforma filmowa miasta Poznania

Na rzecz lokalnej społeczności: Platforma filmowa miasta Poznania fotolia.pl

Portal video.poznan.pl – oficjalna miejska telewizja, to platforma streamingowa umożliwiająca publikację nie tylko wcześniej zarejestrowanych materiałów, ale także wydarzeń transmitowanych na żywo. Tematyka zamieszczanych w niej treści będzie bardzo różnorodna. Znajdą się tu m.in. relacje z konferencji, kongresów, gal, eventów marketingowych oraz wszelkiego typu wydarzeń branżowych czy kulturalnych. Oprócz tego będzie można się zapoznać z zasobami audioteki czy bazą materiałów edukacyjnych.

W zamyśle Twórców, portal video.poznan.pl ma być swego rodzaju multimedialną biblioteką, która umożliwi wszystkim odbiorcom dostęp do kultury, edukacji i biznesu. Takie rozwiązanie było szczególnie istotne w okresie przedłużającej się pandemii, kiedy nie wszystkie wydarzenia mogą odbywać się w tradycyjnej formule. Platforma ma też zapewnić dostępność do wydarzeń osobom z niepełnosprawnościami, a przy tym wzmocnić wizerunek Poznania jako miasta sprzyjającego twórcom i organizatorom różnych wydarzeń.

Własna platforma daje miastu możliwości pełnej kontroli parametrów jakościowych, umożliwia dowolny podział treści na kolekcje tematyczne oraz umożliwia integrację z istniejącą infrastrukturą miejską przy transmisjach z posiedzeń Rady Miasta, Rad Osiedli oraz wybranych kamer IP w mieście. Taka niezależność daje również elastyczność w rozwoju nowych funkcji.

Celem powstania tego portalu jest:

  • niezależność od planów rozwoju i polityk międzynarodowych korporacji technologicznych,
  • wzmocnienie rozpoznawalności Poznania w kraju i za granicą w oparciu o potencjał dziedzictwa kulturowego, kultury, sportu i turystyki,
  • unowocześnienie oraz zwiększenie dostępności wysokiej jakości usług publicznych,
  • usprawnienie systemu komunikacji z mieszkańcami.

Zamówiona przez Poznań, a zbudowana przez PCSS platforma video jest kompletnym systemem składającym się z back-endu i front-endu. Back-end realizuje funkcje zarządzania treściami, w tym metadanymi i napisami oraz realizuje przetwarzanie materiałów video począwszy od ingestu (tj. wgrania mastera z montażu), przez enkodowanie emisyjne treści na żądanie i na żywo, aż po węzły brzegowe - zalążek sieci dystrybucji treści. Po stronie front-endu należy wymienić player obsługujący technologie MPEG-DASH oraz HLS oparty o zmodyfikowane na potrzeby miasta oprogramowanie open source. Całość infrastruktury oraz wsparcie systemu znajdują się w Poznaniu. Zastosowana wirtualizacja i konteneryzacja umożliwiają rozbudowę o nowe węzły strumieniujące w przypadku zwiększenia się liczby odtworzeń materiałów.

Wśród zalet posiadania przez miasto własnej platformy video należy uwzględnić niezależność od planów rozwoju i polityk międzynarodowych korporacji technologicznych. Interesy samorządu i dużych komercyjnych podmiotów nie są zbieżne i w przyszłości z pewnością będą uwidaczniać się różnice. Przykładowo miasto, posiadając własną platformę, uniezależnia się od obcych polityk prywatności, mechanizmów cenzury przed mową nienawiści (które zawodzą i mogą cenzurować treści pożądane), sporów dotyczących pól eksploatacji cytowanych utworów muzycznych, czy wreszcie nietrafionych podpowiedzi z silników rekomendacji.

Własna platforma daje miastu możliwości pełnej kontroli parametrów jakościowych, umożliwia dowolny podział treści na kolekcje tematyczne oraz umożliwia integrację z istniejącą infrastrukturą miejską przy transmisjach z posiedzeń Rady Miasta, Rad Osiedli oraz wybranych kamer IP w mieście. Taka niezależność daje również elastyczność w rozwoju nowych funkcji. Można tu nadmienić wprowadzenie kolekcji specjalnych dla mieszańców płacących podatki w mieście albo powiązanie z miejskimi systemami zarządzania tożsamością i logowania federacyjnego dla mieszkańców.

Źródło: Urząd Miasta Poznania

Wt., 6 Czrw. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska